Answer:
$296 million
Explanation:
Data provided in the question:
Expenses of the bank = $222 million
Efficiency ratio of the bank = 75%
Now,
The Efficiency ratio is given using the formula as:
Efficiency ratio = 
thus,
Revenue = 
on substituting the respective values, we get
Revenue = 
or
Revenue = 
or
Revenue = $296 million
Hence, the revenue for the bank is $296 million
1. How much interest would you pay on a loan of $1,230 for 15 months at 15 percent APR if the interest is 18.75 per $100?
The chart probably refers to interest per $100 of loan. So, the interest for a $1,230 loan would be (1230/100) * 18.75 = 230.625 ~ 230.63
So, the answer will be B $230.63.
2. Sherri borrowed $3,200 at 13 percent APR for 18 months. If she must pay 19.5 per $100, what is the total interest?
3,200 / 100 = 32 ... x 19.5 = 624
Principal x int rate x time = 3200 x .13 x 1.5 yr = 624 interest
So, the answer will be the A $624.
3. What is the total amount that Sherri (in question number 2) will repay?
The correct answer will be the $3,824.
Answer:
b. There is a fall in the wages paid to workers that grow roses.
Explanation:
A shift to the right in the supply curve means that the supply of roses increased the quantity of roses at the same price. This is only possible is a change in the cost structured improved the capacity of production of roses at the same use of resources. With a fall in salaries of workers is possible to hire more workers and increase the offer of total roses at a same level of previous cost
Answer:
A. $2,700,000
Explanation:
For computing the deduction amount for depreciation tax, first we have to calculate the total amount of deferred tax amount which is shown below:
Total Deferred tax amount = Deferred tax × (percentage value ÷ tax rate)
= $90,000 × (100% ÷ 30%)
= $300,000
And the depreciation expense in this year is $2,400,000
So, the total amount deducted would be
= $300,000 + $2,400,000
= $2,700,000
Answer:it ignores cash flows following the payback period
Explanation:
The payback method of budgeting does not consider inflows of cash that occur beyond or following the payback period, thus ignoring the profitability of one project as compared to another in the sense that one project may be more valuable than another based on future cash flows.
Also, Many capital investments provide complexity of cash flows as a result of investment returns over a period of many years, which also does not align with Payback method , because of this limitation, many businesses have adjusted by using their discretion to override this rule.