Answer:
$6.25 per ton of coal
Explanation:
the depletion base = purchase cost + restoration costs
- purchase cost = $20 million
- restoration costs = $6 million
depletion base = $26,000,000
depletion rate per ton of coal = (depletion base - salvage value) / estimated reserves = ($26,000,000 - $1,000,000) / 4,000,000 = $6.25 per ton of coal
The depletion rate follows the same concepts as depreciation of fixed assets, but instead of using a fixed asset, you are extracting materials and decreasing the value of the deposits.
Answer:
D. Debit Sales Revenue for $140 and credit Cash for $140.
Explanation:
The journal entry to record the sale:
Dr Cash 3,500
Cr Sales revenue 3,500
Dr Cost of goods sold XY
Cr Merchandise inventory XY
The journal entry to record the allowance for the defective merchandise:
Dr Sales revenue (or sales returns and allowances) 140
Cr Cash 140
Sales returns and allowances account is a contra revenue account that decreases sales revenue. In this case, the company uses only sales revenue account which is reduced by debiting it.
Answer:
<em>Incomplete question is "2. What journal entry should Johnson record to recognize bad debt expense for 2021? 3. Assume Johnson made no other adjustment of the allowance for uncollectible accounts during 2021. Determine the amount of accounts receivable written off during 2021 4. If Johnson instead used the direct write-off method, what would bad debt expense be for 2021?"</em>
1. Gross accounts Receivable = Allowance Account balance at beginning / 10%
= $30,000 / 10%
= $300,000
2. Year Account Title Debit Credit
2021 Bad debt expense $105,000
($500,000*10% + $55,000)
To Allowance for Doubtful Accounts $105,000
3. Accounts receivable written off = Beginning balance of Allowance Account - Ending Balance of Allowance account
= $30,000 - (- $50,000)
= $30,000 + $50,000
= $80,000
4. Bad debt expense for 2021 (direct write off method) = Amount written off = $80,000
Answer:
The journal entry for disposal of equipment will be as follows;
Explanation:
Accumulated Depreciation Dr.$98,000
Cash Dr.$40,000
Loss on disposal (150-98-40) Dr.$12,000
Equipment Cr.$150,000