Answer: The ending balance (principal plus interest) will be $638.10
Explanation:
To calculate this we need to use the Quarterly Interest formula
CI quarterly = P (1+ (R/4)/100)^4n
CI is the compound interest payable
I is the initial principal sum of money
R is the interest rate in percentage at which interest accrued over time
n is the time period in years
For the first year the total amount plus interests is
CI = $ 100 (1 + (8/4)/100)^4x1
CI = $100 (1 + 2/100)^4
CI= $100 (1 + 0.02)^4
CI = $100* 1.0824
CI = $108.24
For the second year = $100+ $108.24= $208.24
CI = $ 208.24 * 1.0824
CI = $225.41
For the third year = $100 + $ 225.41 = $325.41
CI = $325.41 * 1.0824
CI = $352.23
For the fourth year = $100 + $ $352.23 = $452.23
CI = $452.23 * 1.0824
CI = $ 489.51
For the fifth year = $100+ $489.51 = $589.51
CI = $589.51 * 1.0824
CI = $ 638.10
Answer: The correct answers are:
- How and where is the apparel manufactured?
- What is the purpose of my message?
- How does the apparel’s durability compare to that of competitors’ products?
Explanation: For an effective sales message it is essential to use persuasion to get the message to the minds of potential customers, so these are some of the questions that should be asked before writing a sales message.
Answer:
The answer is: ALL THE OPTIONS ARE WRONG
Explanation:
A) In the short run, the firm will shut down if the price of its product is < $12.
B) In the long run, the firm will shut down if the price of its product is < $15.
C) The minimum value of variable cost equals the variable cost of producing 1 single unit, not the variable cost of producing 200 units.
D) If the firm's fixed costs are $500, it means that they decreased. According to the question the fixed costs were $690 (230 units x $3 per unit). So if the fixed costs decrease, then the average total cost should also decrease, not increase to $16.
Answer:
$12,500
Explanation:
Bonus = 10% x ($200,000 - taxes)
Bonus = $20,000 - 0.1T
So we must now find T:
T = 40% x ($200,000 - Bonus)
T = $80,000 - 0.4Bonus
now we can replace:
Bonus = $20,000 - 0.1($80,000 - 0.4Bonus)
Bonus = $20,000 - $8,000 + 0.04Bonus
Bonus - 0.04Bonus = $12,000
0.96Bonus = $12,000
Bonus = $12,000 / 0.96 = $12,500
<u>Answer:</u>
a.$7,175,000
b.$3,655,000
c.$2,825,000
<u>Explanation:</u>
a.Calculation of Cost of Goods Sold
COGS= Sales - Gross profit
=12375000-5200000
=$7,175,000
Cost of Goods Sold for Creston Inc is $7,175,000
b. Calculation of direct materials cost
Direct Material Cost = Materials purchased - Indirect materials - Materials inventory
=4125000-180000-290000
=$3,655,000
Direct materials cost is $3,655,000
c. Calculation of direct labor cost
Direct labor cost= Total manufacturing costs for the period - Direct materials - factory overhead (Indirect labor + Indirect materials + Other factory overhead)
=7880000-3655000-1400000
=$2825000
Direct labor cost is $2,825,000