Answer:
The correct answer is option (B).
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Par value of bond = $10,000
Coupon rate Annual = 5%
So, Coupon rate semi annual = 2.5%
Inflation rate semi annual = 2%
So, we can calculate the coupon payment for six months by using following formula:
New par value of bonds after inflation = $10,000 + ( $10,000 × 2% ) = $10,200
So, Coupon payment = New par value × Coupon rate semi annual
= $10,200 × 2.5%
= $255
Answer:
Net Profit = (0.61-0.58) - 0.02
= 0.01
Explanation:
C seems to be the most logical answer to me.
Answer:
8.5
Faster than Normal
Explanation:
Charlene Brewster normal time for the operation will be calculated by taking average of times.
( 8.4 + 8.6 + 8.3 + 8.5 + 8.7 + 8.5 ) / 6
= 8.5
The normal time will be calculate by dividing the Charlene Brewster time by performance rating
8.5 / 110% = 7.7
The Charlene work performance is rated as faster than the normal time.
C. The foreign market's social factors. best of luck haha