The value of a share of KTI's stock today is closest to 9.5% , 0.004375
.
Explanation:
Investment Investment (ROI) is an investment performance metric used to evaluate or compare the success of a variety of investment operations.
In addition to the spending price, ROI aims to explicitly calculate the make value of a single project.
g = retention rate
ROI = 0.75*13% = 9.5%,
Price = 1.75/(0.10-0.0975) = 0.004375
Answer:
The projects which maximize Vanguard's shareholder wealth are Project A; Project B; Project D.
Explanation:
Projects which maximize the shareholder value are projects delivering Expected Returns which are higher than its risk-adjusted weighted average cost of capital (WACC).
As a result, Project A with Expected return of 15% and risk adjusted WACC of 12%; Project B with Expected return of 12% and risk adjusted WACC of 10%; Project D with Expected return of 9% and risk adjusted WACC of 8%; are the projects that maximize the shareholder's value.
On the other hand, Project C with Expected return of 11% and risk adjusted WACC of 12% is harmful to shareholder value.
Answer:
Years to Maturity = 12.53
Explanation:
Coupon Rate = 7.00%
Coupon Periods = 2
Perpetuity Value = 1,041.67
Price = 1,023.46
Discounted Perpetuity Value = 455.17
Yield to Maturity = 6.72%
Annuity Value = 586.49
Discounted Face Value = 436.97
Semiannual Coupon = 35.00
Price 1,023.46
Periods to Maturity = 25.05
Semiannual Yield = 3.36%
Years to Maturity = 12.53
Answer:
The most the firm can spend to lease the new equipment without losing money=$75,000
Explanation:
The point at which the revenue in terms of sales equals the cost is the break-even point. This can be expressed as;
R=C
where;
R=revenue from sales
C=cost
And;
R=P×N
where;
R=revenue from sales
P=price per unit
N=number of units
In our case;
P=$7.5 per unit
N=10,000 units
replacing;
R=7.5×10,000=$75,000
Total revenue from sales=$75,000
C=p×n
where;
p=cost per unit
n=number of units
In our case;
p=$5
n=unknown
replacing;
C=5×n=5 n
At break-even point, R=C;
5 n=75,000
n=75,000/5=15,000
The break-even cost=5×15,000=$75,000
The most the firm can spend to lease the new equipment without losing money=$75,000
Answer:
Maren's basis for the stocks = 132 stocks x $16 = $2,112
18 months later when she sold her stock at $21 per stock, she received $2,772 (= $21 x 12 socks)
Maren's gain = $2,772 - $2,112 = $660
Maren's gain shouldn't be considered as marginal income since it is a capital gain.
I guess we could assume she has to pay the highest rate = 20% x $660 = $132