Answer:
The correct answer is $1,836,742.42.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
EBIT = $373,000
Cost of equity = 13.2%
Tax rate = 35%
So, we can calculate the unlevered value of the firm by using following formula:
Unlevered value of the firm = EBIT × (1 - TAX RATE) ÷ COST OF EQUITY
By putting the value, we get
Unlevered value of the firm = $373,000 × ( 1 - 35%) ÷ 13.2%
= $373,000 × 0.65 ÷ 0.132
= $242,450 ÷ 0.132
= $1,836,742.42
In July, Goldcorp had sales of $540,000. Of this, the 4% sales commission= $21,600, the shipping expenses was 1% at $5400, and the manager's monthly salary was $23,750, plus miscellaneous expenses was $15,000. So I would say that the budgeted expenses would be $21,600+$5400+$23750= $50,750, assuming that miscellaneous expenses were not budgeted. Total expenses would be $65,750 if the $15,000 was included.
Answer:
<u>liability</u>, <u>asset </u>
Explanation:
Liability refers to a future obligation in monetary form which must be discharged by a business. Liabilities are classified on the basis of due period into current and long term. For instance payment due to a supplier, loan for repayment.
Assets on the other hand refer to something which yields future economic benefits. Assets could be in tangible fixed form, movable form or intangibles such as Goodwill.
In the given case, from the purpose of bank, acceptance of deposits constitutes a liability since the bank has to pay such deposits whenever required by the customer.
Similarly, lendings by a bank represent an asset since the bank would receive such sum coupled with interest at a future date.
Answer:
Tanya
Taxable Income is:
$23,564
Explanation:
a) Data and Calculations:
Gross Income:
Wages $22,594
Bank interest $320
Unemployment $250
Alimony (Pre 2018) $2,400
Total gross income $25,564
Claim adjustments:
Student loan interest ($800)
IRA (1,200)
Taxable income $23,564
b) Tanya's taxable income is the amount of income that will be used to calculate how much tax she owes to the government in a given tax year. It is generally described as the adjusted gross income because it is her total income, known as her “gross income,” minus any deductions or exemptions allowed in that tax year.
Answer:
Debit cash by $71,250, factoring expense by $3,750 and credit account receivable by $75,000.
Explanation:
Step 1 of 2
Calculate the amount of factoring fee.
Factoring fee = 5% ×Account Receivable
=5%×$75,000
=$3,750
Step 2 of 2. Journey record. Image attached.
Debit cash by $71,250, factoring expense by $3,750 and credit account receivable by $75,000.