Cost per unit
(300,000÷15,000)+20=40
Current profit
50×15,000−40×15,000=150,000
Profit change
60×15,000−40×15,000=300,000
units will knoll need to sell for profit to remain the same as before the price change is
(150,000+300,000)÷40=11,250
Answer:$616
Explanation:
The insurance policy is a policy on an annual basis in which premium are paid in advance to enable the insurance firm to provide cover for the clients.
Cost of insurance
$0.84* ($88000/100)
= $732.92 per annum
However since the insurance was cancelled after 10 months he will only be responsible for 10 months.
$739.2/12*10
=$616
<span>The answer is C. Postsecondary alternatives are differed and may incorporate open or private colleges, universities, junior colleges, profession/specialized schools, professional/exchange schools, habitats for proceeding with instruction, grounds progress projects, and apprenticeship programs.</span>
Answer:
The profit margin controllable by the Central Valley segment manager is: $ 95,000.
Explanation:
Only items directly controllable by the Manager should be included in the divisional financial performance measure.
<u>Central Valley Division</u>
Revenues $ 405,000
Less Variable Costs :
Variable operating expenses ($ 230,000)
Controllable Contribution $ 175,000
Less Controllable fixed expenses ($80,000)
Controllable Profit $ 95,000