Answer:
1. The capacity of the process
= 2.5 suits /day
2. The flow rate of the process = 2.5 suits/10 hours
= 0.25 suits per hour
3. The implied utilization of the Sewing stage = (0.5 * 150 minutes * 4) 300 minutes = 5/10
= 50%
4. The utilization of the Measuring stage = (0.5 * 30 minutes * 4) 60 minutes = 1/10
= 10%
Explanation:
a) Data and Calculations:
Time taken for the measurement of a suit = 30 minutes
Time for preparation and cutting of materials = 60 minutes (1 hour)
Time for sewing = 150 minutes (2.5 hours or 2 hours, 30 minutes)
Total time taken to make a suit = 4 hours
Available production time per day = 600 minutes (6 hours)
Therefore, 6/4 suits can be produced per day, this equals 2.5 suits.
Answer:
Yes
Explanation:
The analysis will need to compare all categories of cost.
It will calculate the difference in cost for each category and then add them for the total difference. That way, the company know which alternative is better.
AlternativeA Alernative B Diffence
Direc Materials 40 56 -16
Processing Cost 37 37 0
Equipment Rental 13 13 0
Occupancy Cost 15 22 -7
105 128 -23
Option D
Benefits plans that combine sick leave, vacation time, and holidays into a total number of days employees may take off with pay are called Paid time off plans
<h3><u>
Explanation:</u></h3>
Paid Time Off (PTO) plans are a dilemma to regular paid leave systems that combine versatile kinds of leave (paid vacation, sick, and personal days) into an individual plan. A PTO plan offers your company extra engaging to proposed workers by expanding the number of days they can drive off from work and however accept paid if they are usually in normal health.
Since most workers will never use whole their sick days, they can earn the contrast as additional vacation time. There is no charge to the company and workers are more satisfied.
Answer:
There are at least 2 opportunity costs associated with of letting your colleague have another month:
- if you invested in the oil-well venture, you could have earned $5,100 x 36% = $1,836 in one year
- if you invested in the new IT stock, you could have earned $5,100 x 48% = $2,448 in one year
You could invest in one of these options, or divide your money and invest in both options, e.g. invest $2,000 in the oil company and $3,000 in the IT company. Each different investment proportion results in a different opportunity cost.
Explanation:
Opportunity costs are the benefits lost or extra costs associated to carrying out an investment or activity instead of another alternative. Sometimes you might have several opportunity costs for one investment, e.g. invest in the IT company which is risky, invest in corporate bonds which is less risky or invest in US securities which is a safe investment.
Nasaan ang teksto na hindi ko masasagot ang iyong katanungan nang wala ang teksto