answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
astra-53 [7]
2 years ago
11

Harrison Industries began July with a finished-goods inventory of $48,000. The finished-goods inventory at the end of July was $

56,000 and the cost of goods sold during the month was S125,000. The cost of goods manufactured during July was: A) $125,000. B) $104,000. C) $117,000. D) $133,000. E) None of the answers is correct
Business
1 answer:
Anestetic [448]2 years ago
8 0

Answer:

Option (D) is correct.

Explanation:

Given that,

Began July with a finished-goods inventory = $48,000

Finished-goods inventory at the end of July = $56,000

Cost of goods sold during the month = $125,000

Cost of goods manufactured during July:

= Ending finished goods inventory + Cost of goods sold - Beginning finished goods inventory

= $56,000 + $125,000 - $48,000

= $133,000

You might be interested in
Chaurice has a lot of friends and was elected president of her class. Before she was elected, she volunteered as a peer mentor f
bulgar [2K]

Answer: C. Extraversion and Agreeableness

Explanation:

Extraversion is described as the quality of enjoying the company of people as opposed to be alone. A person that scores high on Extraversion charts is an EXTROVERT and enjoys being the centre of attention as well.

Chaurice had a Lot of Friends and was outgoing enough to help students adjust as a Peer Mentor. This shows that she is an EXTROVERT.

Agreeableness is the quality of being nice. An Agreeable person is compassionate, friendly, polite and empathetic. Such people tend to make good friends and are good team players.

Chaurice caring for Freshmen and having a lot of friends puts her in this category as well.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Kawasaki Company incurred the following unit costs in manufacturing digital cameras: Direct Materials $14 Indirect Materials (va
Shtirlitz [24]

Answer:

Unitary variable cost= $42

Explanation:

Giving the following information:

Direct Materials $14

Indirect Materials (variable) $4

Direct Labor $8

Indirect Labor (variable) $6

Other Variable Factory Overhead $10

During the period, the company produced and sold 1,000 units.

Under the variable cost method, the product cost is calculated using direct material, direct labor, and variable overhead:

Unitary variable cost= 14 + 8 + (4 + 6 + 10)= $42

0 0
2 years ago
Carey, a single taxpayer, purchased a rental house in 2018, which he actively manages. During 2018, Carey had a loss of $14,000
noname [10]

Answer:

$6,000

Explanation:

First, Carey's allowable deductions repersents 'real estate loss allowance. The real estate loss allowance is an allowance or tax reduction made available to taxpayers who are also owners of rental properties in the U.S.

The specific allowance states that if the adjusted gross income of the owner of the rental property  is $100,000 or less, then the taxpayer is allowed a deduction of $25,000. However, this begins to reduce as the adjusted gross income approaches $150,000 and the allowance is completely eliminated when the income exceeds $150,000

Based on this explanation, Carey's Adjusted Gross Income= $138,000, higher than $100,000 but less than $150,000

The calculation= 50% ($150,000- maximum allowable adjusted gross income- $138,000 - Carey's reported adjusted gross income)

=0.50 ($12,000)

= $6,000

7 0
2 years ago
A company has a complicated Sales process regarding its opportunities. The company has three different lines of business (Widget
dalvyx [7]

Answer:

A. Create three Record Types (Widget A, Widget B, Widget C) with six Page Layouts (Sales Widget A, Sales Widget B, Sales Widget C, Marketing Widget A, Marketing Widget B, and Marketing Widget C).

Explanation:

This question is about Salesforce, and the reason I chose A is because:

  • Option B is not correct because ti would be too messy to use only one Record type.  
  • Option C is not correct because you need a 6 page layout and that option includes only a 1 page layout.
  • Option D  is unnecessarily complicated since you can use only 3 record types and using 6 would not help you at anything.
7 0
2 years ago
Catherine is an hr executive looking for a new job. she comes across an advertisement in a newspaper seeking applications for th
Anon25 [30]

These requirements are called Workplace skills. These are the skills that an employee should possess in order for the company to attain its goals. These skills are needed of a candidate or an employee and these skills are needed for all companies or any industry. Examples of workplace skills are good communication skills, having good analytical skills, good interpersonal skills, good leadership skills, and being professional.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • All of the following are examples of an opposing signal except:
    9·2 answers
  • Staff ____________ offers one of the brightest hopes for internal change in state corrections, and staff development has become
    9·1 answer
  • Ramirez Company installs a computerized manufacturing machine in its factory at the beginning of the year at a cost of $43,500.
    8·1 answer
  • Maxine knows the students will be disappointed that her textbook is out of stock, but she needs to get them information about th
    9·1 answer
  • A cost accountant is developing a regression model to predict the total cost of producing a batch of printed circuit boards as a
    14·1 answer
  • Joe's Juice Shop operates in a monopolistically competitive market. Joe's is currently producing where its average total cost is
    10·1 answer
  • If you want to sell unique wristbands to the 250 participants in a special boating event to raise funds for research for a rare
    13·2 answers
  • f the company estimates that it will need 55,480 pounds of raw material to satisfy production needs in March, then the raw mater
    8·1 answer
  • Consider the market for bagels, which is currently at equilibrium, and where Pbagel and Qbagel denote the price and quantity of
    12·1 answer
  • Jenny owns a book company. It costs $10.00 to produce a new book and the company wants a 30% profit, so he charges $13.00 for th
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!