Answer:
Explanation:
1 dose = 2 drops * 180 / 10 = 36 drops /dose
4 doses = 4 * 36 = 144 drops / day.
144 drops * 365 = 52560 drops / year
52560 * 5 = 262800 drops / 5 years.
262800 / 20 = 13140 mL
13140 ml / 1000 = 13.140 L for a 5 year supply.
We are still not quite finished. There must be at least 1 leap year and maybe 2.
1 leap year would add 0.144 Liters
2 leap years would add 0.288 liters
I'm not sure how to finish the problem. I am going to say that we should ignore the leap years and stick with the answer. 13.140 L for 5 years.
Interesting question.
The correct answer should be C)Behaviorists
Answer:
31500 if not try and add it and divide by the way u could use a calculator ^^
Explanation:
<em>Answer:</em>
<em>cognitive behavioral therapy </em>
<em>Explanation:</em>
<em>Cognitive-behavioural therapy</em><em> is also denoted as CBT and is described as one of the different "psycho-social interventions" that is focused on improving an individual's mental health. It aims at changing and altering an individual's cognitive behaviors and distortions, development of different coping strategy and improves emotional regulations.</em>
<em>It is helpful for treating</em><em> various disorders including depression, phobia, anxiety disorders, eating disorder, etc.</em>
<em>The therapist is using cognitive behavioral therapy.</em>
Answer:
barb and Nancy start out 5 meters apart. Nancy is walking 1 m/sec in the direction indicated. what is barb's rate at the instant that Nancy has walked 4 meters, while they have remained 5 meters apart? the answer is 3
Explanation: