Answer:
$296 million
Explanation:
Data provided in the question:
Expenses of the bank = $222 million
Efficiency ratio of the bank = 75%
Now,
The Efficiency ratio is given using the formula as:
Efficiency ratio = 
thus,
Revenue = 
on substituting the respective values, we get
Revenue = 
or
Revenue = 
or
Revenue = $296 million
Hence, the revenue for the bank is $296 million
Answer:
Total cost= $6,180
Explanation:
<u>First, we need to calculate the predetermined overhead rate:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Predetermined manufacturing overhead rate= (202,100/47,000) + 2
Predetermined manufacturing overhead rate= $6.3 per direct labor hour
<u>Now, we can allocate overhead:</u>
<u />
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
Allocated MOH= 6.3*100
Allocated MOH= 630
<u>Finally, the total cost:</u>
Total cost= 850 + 4,700 + 630
Total cost= $6,180
Answer:
$17,867
Explanation:
The computation of the overhead cost assigned to Product V8 is shown below:
<u> (a) (b) (a × b) c (a × b × c) </u>
<u>Overhead Activity Overhead Driver ABC V8 V8 </u>
<u> driver amount quantity Rate Driver Overhead
</u>
Maching
Costs Machine
Hours $11,700 10000 1.17 3100 3627
Order
filling No of orders $17,800 1000 17.8 800 14240
Total V8 overhead cost assigned is
= $3,627 + $14,240
= $17,867
Answer:
A. A smaller quantity of the goods bought and sold.
Explanation:
A binding price ceiling is a situation where the government sets the market price of a good or goods below equilibrium. This usually makes the price to bind the good or goods.
One of the things this situation leads to is the reduction on the quantity of goods that will be sold and bought.
Answer:
"Yesterday"
Explanation:
The song Yesterday was released by the Beatles in 1965 on the album "Help!"