Answer:
Compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Explanation:
Total compensation expenses = Number of options × Option fair of value = 15 million × $4 = $60 million
Number of years the option is allowed to be exercised = January 1, 2021 to December 31, 2023 = 3 years
Annual compensation expenses = Total compensation expenses ÷ Number of years the option is allowed to be exercised = $60 million ÷ 3 = $20 million
That shows that $20 million is recognized as compensation expenses in 2021.
As there is a 20% forfeiture of the options due to an unexpected turnover, total compensation expenses reduces to:
New total compensation expenses = $60 million × (100% - 20%) = $48 million
Accumulated expenses in 2022 = ($48 million ÷ 3) × 2 = $32 million
Compensation expenses recognized in 2022 = Accumulated expenses in 2022 - Compensation expenses already recognized in 2021 = $32 million - $20 million = $12 million
Compensation expenses recognized in 2023 = $48 million ÷ 3 = $16 million
Therefore, compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Answer:
The answer is:
For italy: $35 billion
For Greece: -$40 billion
Explanation:
Injection into the economy = $70 billion.
Government spending multiplier is 1.5.
MPC = $70billion x 1.5
=$105 billion.
Change in Italy's real GDP due to the transfer = $105 billion - $70 billion
= $35 billion.
Greek Government.
Multiplier effect = 1 ÷ (1-MPC)
1 ÷ (1-0.6)
1÷ 0.4
-2.5.
It is negative because it is a reduction in government spending.
Therefore, the final change in real GDP as a result of this decreased spending is
-2.5 x $16 billion
= -$40 billion
Answer:
C. Separating Management from Ownership
Explanation:
What is Agency
The agency refers to contractural, quasi-contractual and non-contractual fiduciary relationships which represents two to three parties. The first is a person called the agent, the second is the principal and the final is a third party. Agency authorizes an agent to act on behalf of the principal and create binding relatinships with a third party.
Agency Conflict
Agency conflict represents a conflict of interest which is unavoidable in an agency relationship where one party is to act in the best interest of the other party. Specifically, in the business or corporate settings, the agency conflict arises when there is a conflict of interest between an organisation's management and the owners of the organisation.
The challenge is that management who is the agent is expected at all times to make decisions that will constantly maximize the wealth of the owners and at times, these decisions would conflict with management's ability to maximize its own wealth
Therefore, once the management of an organisation is separated from ownership especially in a Management/ shareholders relationship, an agency conflict could arise.
Answer:
D.monitor.
Explanation:
Samantha was acting as a monitor, when she seek and receives information from both web and industry journal.
Manager has multiple role to perform in the corporates as they need to monitor the information, which goes around their department or unit. Managers play a vital role of receiving the informations about internal and external events before transmiting it to other. Therefore, they need to monitor all source of information from the industry.
One author of management have categories the manager role into three major role:
- Interpersonal role
- Informational role
- Decisional role.
Monitor fall into the sub category of informational role.