Answer:
horizon value at year 5 = $94.3444
current intrinsic intrinsic value P₀ = $47.73
Assuming that the markets are in equilibrium, Goodwin's current expected dividend yield is and Goodwin's capital gains yield is <u>0(it pays no dividends)</u>.
Goodwin has been very successful, but it hasn't paid a dividend yet. It circulates a report to its key investors containing the following statement:
Goodwin's investment opportunities are poor.
Is this statement a possible explanation for why the firm hasn't paid a dividend yet?
<u>B. False</u>
Generally companies that are experiencing a rapid growth do not pay dividends, because they need all the cash that they can use to finance their expansion. Sometimes mature companies that have a steady growth rate will also choose not to pay dividends because they consider themselves as solid investments and not paying dividends allows them to grow more and should increase stockholders' wealth more.
Explanation:
D₃ = $5.50
D₄ = $7.073
D₅ = $9.096
D₆ = $9.642 (and a constant growth rate of 4.38%
Re = 14.60%
horizon value at year 5 = $9.642 / (14.6% - 4.38%) = $94.3444
intrinsic value P₀ = $94.3444 / 1.146⁵ = $47.73
Answer: Introducing mass production methods into his business.
Explanation:
As the given information suggests that Cameron has a small graphic design business. He is responsible for customizing social websites which is a creative and time consuming task. This also require a lot of thinking and innovation skills. At the verge of expanding his business he should avoid mass production as this will likely to reduce his quality of production and limit his creativity.
Answer:
The correct answer is letter "B":You have to earn below a certain amount to make contributions .
Explanation:
A Roth Individual Retirement Account (IRA) is the type of retirement account where contributions grow tax-free and allows individuals to withdraw funds under certain conditions. <em>People are eligible to open a Roth IRA as long as their income is less than $139,000 for singles and $206,000 for married couples- </em>information that applies for the year 2020.
Answer:
a. Decrease
b. Decline
c. Exit
d. No change
Explanation:
The market for gourmet chocolate is in the long-run equilibrium, and an economic downturn has caused the consumer disposable income to fall. Chocolate is a normal good, and the chocolate producers have identical cost structures.
a. This decline in the consumer income will reduce the purchasing power of the consumers. As a result, the demand will decrease. The demand curve will move to the left.
b. This leftward shift in the demand curve will cause the price to decline, As the price falls, the profits earned by the producers will decline as well.
c. In the long run, the firms operate at zero economic profits. So a decline in profits imply that the firms are operating at an economic loss. This will cause the loss incurring firms to exit the market.
d. The long run supply curve will remain the same. It is not affected by change in profits, it changes only with change in the state of technology or availability of resources.