Answer:
b. disturbances known as noise.
Explanation:
In the scenario given the question, Bradley can't focus on ads because his friends are discussing the TV program.
Bradley is unable to focus on commercial breaks as others are constantly discussing something else.
Their friends act disturbingly or verbally, acting as a hindrance.
so that as scenario of the question,
The correct answer is b. disturbances known as noise.
Answer:
Ke 0.09787234 = 9.787234%
Explanation:
D1 $1.575 (we need to calculate this year dividends so we multiply previous year by the growth rate) 1.50 * ( 1+ 0.05) = 1.575
P $35
f 0.06
g 0.05
Ke 0.09787234
Answer:
1 ) Variable Overhead Rate Variance = ( SR - AR )* AH
= ( $21 - $20) 3,500
= $3,500 Favorable
2 ) Labor Rate = ( SR - AR )* AH
= ( $24 - $24.9) 2,290
=$2,061 U
Explanation:
TOTAL = Standard cost - Incurred cost
Standard Cost = $70,000 + $4,550
= $74,550
Standard Rate = $74,550 / 3,550
= $21
cost incurred = AR * machine hours
cost per machine hour = $70,000/3,500
=$20
2) Labor Rate = ( SR - AR )* AH
= ( $24 - $24.9) 2,290
=$2,061 U
AR = $57,021/2,290 = $24.9
AR = Actual Rate
SR = Standard Rate
AH = Actual hours
Answer:
Explanation:
a. Total surplus is the area bounded by points a, b, and c. To calculate total surplus, we use the following formula for the area of a triangle: Area = ½ × Base × Height. The area between the demand curve and the supply curve for the quantity ranging from 0 to 20 is the total economic surplus. This is a triangle with a base (best read off the price axis) of $80, which is the price difference at Q = 0, or between points a and c, and a height of 20 (the number of units purchased in equilibrium). Using these values, we have a total surplus of (1/2) × $80 × 20 = $800.
The consumer surplus is the area between the demand curve and the equilibrium price line. Here we have a base of $40 (the price difference between the demand schedule price at Q = 0, which is $85, and the equilibrium price of $45). The height of the triangle is once again 20 (the number of units purchased in equilibrium). Using these values, we have a consumer surplus of (1/2) × 40 × 20 = $400.
b. Deadweight loss is the difference in total surplus between an efficient level of output Q1 and a reduced level of output at Q2. We can calculate this as the area of a triangle bounded by points bde. The base of this triangle is the difference in prices at points d and e, or $55 – $35 = $20. The height of this triangle is given by the difference in the restricted level of output of Q2 = 15 and the efficient level of output Q1 = 20, or 5 units. Thus, the area of this triangle (the deadweight loss) is equal to (1/2) × $20 × 5 = $50. The remaining total surplus can be found by subtracting the deadweight loss from the original (efficient) total surplus. This is $800 (maximum total surplus) – $50 (deadweight loss) = $750.
c. The deadweight loss from overproduction is the difference in total surplus between an efficient level of output Q1 and an additional level of output at Q3. We can calculate this as the area of a triangle bounded by points bfg. The base of this triangle is the difference in prices at points f and g, or $59 – $31 = $28. The height of this triangle is given by the difference in the additional level of output Q3 = 27 and the efficient level of output Q1 = 20, or 7 units. Thus, the area of this triangle (the deadweight loss) is equal to (1/2) × $28 × 7 = $98. The remaining total surplus can be found by subtracting the deadweight loss from the original total surplus. This is $800 (maximum total surplus) – $98 (deadweight loss) = $702. Note here that we maximize total (producer + consumer) surplus by producing the equilibrium quantity, but we lose surplus from overproduction (inefficient use of resources).
Explanation:
A corporate benefits plan is used as a relevant tool for the company to prepare for business and organize itself more strategically in the market.
For example, an employee benefit plan can offer several additional advantages that justify the company's mission and values of exercising corporate governance that prioritize the well-being of its employees. By offering advantages such as a health plan, the company consequently increases the incentive to work, motivates employees and becomes an attractive strategy for attracting good professionals in the market.