Answer:
$458,000
Explanation:
The computation of the total production cost in case of 85,000 toys are produced
The fixed cost is
= Total manufacturing cost - total variable cost
= $360,000 - $140,000
= $220,000
And, the variable cost per unit is
= $140,000 ÷ 50,000 toys
= $2.8
So for 85,000 toys, the total production cost is
= Fixed cost + Variable cost × variable cost per unit
= $220,000 + 85,000 toys × $2.8
= $220,000 + $238,000
= $458,000
Answer:
a. 4.89%
b. 5.23%
Explanation:
We use the rate formula which is shown in the attached spreadsheet
Given that,
Present value = $2,000 × 108.96% = $2,179.20
Future value or Face value = $2,000
PMT = $2,000 × 5.7% ÷ 2 = $57
NPER = 16 years × 2 = 32 years
The formula is shown below:
= Rate(NPER;PMT;-PV;FV;type)
The present value come in negative
So, after solving this,
a. The yield to maturity of the bond is 4.89%
b. The current yield would be
= 57 × 2 ÷ $2,179.20
= 5.23%
<span>Answer;
Every time the procurement purchase or procures goods or services it is participating in the economy.
when you pay taxes to the government you are supporting the economy. Having a job to support your financial needs such as mortgages and bills will save you from going bankrupt and hurting the bank.
Explanation;
Financial decisions are important in any business, for the growth and development of the business, these includes, investments decisions, wages, purchases, loans and debtors.
These financial decisions have a direct or indirect impact on the economy; for example the purchase of goods and services impacts the economy directly, as it facilitates trade, and also the tax charged on the purchased goods and services.</span>
Complete Question:
Measures defined by management and used to internally evaluate the success of a firm's financial, business process, customer, and learning and growth are called
A. parameters.
B. the balanced scorecard method.
C. BPM.
D. KPIs.
E. benchmarks.
Answer:
D. KPIs.
Explanation:
Measures defined by management and used to internally evaluate the success of a firm's financial, business process, customer, and learning and growth are called KPIs.
KPIs is simply an acronym for key performance indicators.
Answer:
$47,500
Explanation:
The computation of the dollars amount received for the 5,000,000 yen is shown below:
= Expected yen receivable × forward rate
= 5,000,000 × $.0095
= $47,500
To find out the dollar amount we multiply the Expected yen receivable with the forward rate so that accurate value can come. And, we ignored the current spot rate and the turns out spot rate