Answer:
The correct answer is option (A) $2,600
Explanation:
Given data;
The data given can be tabulated below for easy understanding
Pairs Flow Distance Flow distance
X-y 30 20 600
Y-Z 280 10 2800
Z-X 180 10 1800
Total flow = 600 +2800 + 1800 = 5200
To calculate the total weekly cost, we use the formula;
Total weekly cost is = Total flow * Cost of per load
= 5200 *0.5
$2,600
Answer:
b,
Explanation:
treatment of hazardous waste is preferred to the other options, in a sense they all have side effect. But if waste are treated it reduces the rate of pollution.
Answer:
the transaction record as given below
Explanation:
given data
sold merchandise = $3,200
terms n/30
sales tax percentage = 6%
solution
as here with 6% sale tax payable is
sale tax payable = 6% of 3,200 = $192
and account Receivable will be $192 + $3200 = $3392
so
we get here the transaction record that is as
date title Dr. Cr.
25-Mar Accounts Receivable 3392
Sale 3200
Sales tax payable 192
25-Mar Cost of goods sold
Inventory
Answer:
Mark-up = 101.9%
Explanation:
<em>Mark up is the percentage of the product cost that is made as profit. It is profit expressed as a percentage of the product cost.</em>
Mark-up = profit/product cost × 100
Mark-up = $55/54 × 100 =101.85%
Mark-up = 101.9%
Answer:
Answer for the question is given in the attachment.
Explanation: