Answer:
The current value of this stock should be $20.
Explanation:
The current value of this stock should be calculated by applying the formula to find present value of growth perpetuity. The formula is shown as below:
Stock price = D1 / ( Rate of required return - Growth rate of annual dividend)
in which: D1 = next year dividend = 2.20;
Rate of required return = 8%;
Growth rate of annual dividend = -3%.
So, Stock price = 2.2 / [8% - (-3%) ] = $20.
So, the answer is: the current value of this stock should be $20.
The answer is Persuasive judgement. In this perspective, persuasive messages are thus able to activate an attitude change that can modify behaviors of consumers, voters and individuals in general. The persuasive strategies used by advertisers who want you to buy their product can be divided into three categories: pathos, logos, and ethos. Pathos: an appeal to emotion.
Answer: Option A
Explanation: In simple words, return on investment refers to the mount of profit that an investor earns in relation to the cost he or he incurs by undertaking an investment.
It is used as a performance measure to evaluate the efficiency and effectiveness of a project by comparing it with other investments having some characteristics.
Hence from the above we can conclude that the correct option is A .
Answer:
e. A, 6,000; B, 6,000.
Explanation:
At the beginning of the process Materials A are added. Therefore it won't matter if the process is 80% or less/more is complete, the materials A have already been added and would be equivalent to the ending work-in-process inventory i.e. 6,000 units.
Materials B are added when the units are 75% complete. Since the ending work-in-process are 80% complete, then this means that the Materials B equivalent to 6,000 units have already been added to the ending inventory.
Hence, both materials A and B have been added to the ending work-in-process inventory for 6,000 units. Therefore, option E is correct.
Answer:
Production budget for First quarter= 16,500 units
Explanation:
<em>The production budgeted for a particular period is the expected units to be produced after adjusting the sales budget figures for opening and closing inventories. </em>
Production = Sales volume + closing inventory - opening inventory
Closing inventory = 20% × second quarter sales
= 20% × 20,000 = 4,000 units
<em />
<em>Production budget for the first quarter</em>
=17,000 + 4000 -4500
= 16,500 units