Tenebrism<span>, from the Italian, tenebroso (murky), also called dramatic illumination, is a style of painting using very pronounced chiaroscuro, where there are violent contrasts of light and dark, and where darkness becomes a dominating feature of the image.
I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
</span>
Answer:
1. The Acorn House’s entire building is sustainable. The chairs are completely recycled and can be recycled, the equipment is mostly recommissioned equipment, and the lights are powered by wind. 2. Sustainable restaurants are, obviously, complete opposites to non-sustainable restaurants. Sustainable restaurants dedicate most of their work to minimizing waste while still keeping customers happy whereas non-sustainable restaurants will build up waste without a care or worry with the money they spend. 3. Procurement is the process of obtaining the necessary food and supply items to achieve the food service goal of serving quality meals. Proper purchasing, receiving and storing food is the only way to ensure proper, safe and quality meals to serve to your customers.
4. What I look for in a restaurant is good food, lovely environment, and fast service. As a customer, I would choose a sustainable restaurant because they are ecologically sound
, economically viable, and socially acceptable to everyone which would make me feel more welcome.
Explanation:
<span>The Apayao region is a section of the Philippines. It is home to the Isnag people which are sometimes referred to as the Apayao people. This is a traditional tribal community and dances are performed to appease their gods. In most cases, the Apayao tribe does one of a series of cordilllera dances, which are complex and 'knotted' which is how they were described by the Spanish. These dances are a celebration of life, and the dance for the sick, is meant to help the ill person get better.</span>
<em></em>
<em>
</em>Answer:
$0.38
<em>:</em>
<em>First we need to convert pounds to ounces</em>
<em></em>
<em>1 pound = 16 ounces</em>
<em></em>
<em>Thus 16 ounces cost $3</em>
<em></em>
<em>If a portion requires two ounces of butter, we must find out the cost of these 2 ounces, knowing that 16 ounces cost $ 3</em>
<em></em>
<em>ounces cost
</em>
<em>16 -- $3
</em>
<em>
</em>
<em>2 -- x
</em>
<em>
</em>
<em>To find the cost x:
</em>

<em>rounding to the nearest cent: $0.38</em>