Answer:
S corporation
Explanation:
In the given case, The eagle basis at the closing of the year is 70,000 i.e. $40,000 + $30,000 (50% of $60,000)
In the case when the entity was a general partnership so 50% of $10,000 i.e. $5,000 would be added to the basis of Eagle
So here the type of entity that was formed is S corporation
The same is relevant
Answer:
9 in Aynor and 31 in Spartanburg
Explanation:
we need to build the following:
A B C
units COST
Aynor 9 =93 + 80*B2 + POWER(B2;2)*7
Spartanburg 31 =147 + 20*B2 + POWER(B2;2)*3
=b2 + b3 = c2 + c3
We stablish that we want to minimize c3
changing cell b2 and b3
with the restriction that must be integer solution and b4 should equal 40
Answer:
Percentage of finance charge as service charge= 15.6%
Explanation:
Monthly installment = Loan amount /annuity factor
Annuity factor = (1- (1+r)^(-n))/r
r - semi-annul interest rate = 9.58%/2
n= number of period : 2×8 = 16
Annuity factor =( 1- (1.0479))^(-16)/0.0479
=11.0016
Monthly installment = 15,360 /11.00
=$1396.160
TotaL amount paid = 1396.160459× 16 =22,338.56
Interest charges = 22,338.56 - 15,360
= $6978.56
Percentage of total finance charge as service charge=
=1294.64/(1294.64+6978.567348)× 100
= 15.6%
Answer:
A. 12.1%
B. 8.9%
Explanation:
a. Calculation for What is the company's new cost of equity
Using this formula
New cost of equity=Cost of capital+[(Cost of capital- Debt interest rate ) *(Debt-equity ratio)*(1)]
Let plug in the formula
New cost of equity=[0.089+[(0.089-0.057)*(1)*1]
New cost of equity=[0.089+0.032*(1)*1]
New cost of equity=[0.121*(1)*1]
New cost of equity=0.121*100
New cost of equity=12.1%
Therefore the company's new cost of equity will be 12.1%
b. Calculation for What is its new WACC
Particular Weight Cost Weighted cost
Equity 0.5000 *12.1% = 0.0605
Debt 0.5000 * 5.7% =0.0285
WACC =0.089*100
WACC =8.9%
(0.0605+0.0285)
Therefore the new WACC will be 8.9%
Answer:
e. A, 6,000; B, 6,000.
Explanation:
At the beginning of the process Materials A are added. Therefore it won't matter if the process is 80% or less/more is complete, the materials A have already been added and would be equivalent to the ending work-in-process inventory i.e. 6,000 units.
Materials B are added when the units are 75% complete. Since the ending work-in-process are 80% complete, then this means that the Materials B equivalent to 6,000 units have already been added to the ending inventory.
Hence, both materials A and B have been added to the ending work-in-process inventory for 6,000 units. Therefore, option E is correct.