Answer:
$360,000
Explanation:
The total cost would be estimated as the expense anticipated plus the property taxes paid previously.
Now
Total Cost = $240,000 Property Taxes paid + $1,200,000 Property repairs anticipated
= $1,440,000
Now we will distribute the annual cost over the four quarters which mean we will divide the total annual cost by 4.
Quarterly Expenses = $1,440,000 / 4 = <u>$360,000</u>
Answer:
$1,269.46
Explanation:
Earnings Before Interest and Tax (EBIT) refers to the net income which is a difference between the revenue of an organisation and the expenses that were incurred in order to generate that revenue. The calculation of the EBIT is usually for a particular year and it is usually found in the Income Statement part of an organisation's financial statement.
To calculate the EBIT therefore, the Tax as well as interest must be added back to the Net Income after tax (usually added to retained earnings)
Therefore, Net Income = Dividends paid + Net Income (added to retained earnings)
= $75 + $418 = $493 - This represents a partial net income
The next step is to calculate the taxable income as follows:
The net income is $493, and the Tax rate is 35%
Taxable Income = $493/ (1-0.35) = $758.46
Earnings before interest and tax therefore =
Interest paid + Taxable Income
= $511 + $758.46 = $1,269.46
Answer:
The adjusted bank and book balance is shown below:-
Explanation:
The computation of the adjusted bank and book balance is given below:-
Bank statement balance Book balance
Opening balance $26,960 $26,620
Add: Transit Deposit $3,000 Earned Interest $150
Less: Outstanding check 4000 Error on check $810
($4,900 - $4,090)
Adjusted Balance $25,960 $25,960
Answer:
The correct answer is option a.
Explanation:
The initial price of movie rentals is $3.25.
The initial quantity is 100.
The price falls to $3.
This causes demand to rise to 120.
The price elasticity of demand a ratio of change in quantity demanded to change in price level.
The elasticity is calculated at -2.25, through the process given in images.
The price elasticity of demand here is greater than 1 which means it is elastic.
So, option a is the correct answer.
Answer: Blast would debit the product warranty expense with $3,250
Explanation: The cost of repair under warranty is 10% of salea price. The sales price per unit is $50 of which 650 CDs were sold.
Therefore the product warranty expense will be (10% * ($50 * 650 CDs)) = $3,250.