Answer:
% change decrease is = 1.2 %
Explanation:
given data
assets = $100 million
average duration = 3 years
liabilities = $90 million
average duration = 3 years
interest rates= 4% increase
to find out
percentage decrease in First National Bank's net worth relative to the total original asset value
solution
change in assets value is
change in assets value = $100 million × 4% × 3 year = $1200 million
change in liability value is
change in assets value = $90 million × 4% × 3 year = $1080 million
change in net worth = $1200 - $1080 = $120 million
so % change is =
% change decrease is = 1.2 %
Answer: Checking for conflicts/Incompatibility among the competitive strategies of the company different business.
Explanation:
This will be a waste of effort and resources because the business are different there strategies are bound to be different, trying to reconcile different strategies for different business is uncalled for and not necessary.
Ranking the performance prospect of the business, accessing the competitive strength of each busines the company has diversity into, evaluation the prospective advantage of cross busines strategic fits along the value chain of the company's various busines, checking whether the company's resources meets the current requirements of it's business line up will all help to improve the company's performance.
Answer:
what is the money multiplier?
what is the total change in the M1 Money Supply?
- Just because a client deposits money into a bank it does not increase M1, it just changes its composition. The immediate effect of the deposit in the total money supply is nothing. If the bank loans the money to other clients ($581 in total loans are possible), and other clients deposit the funds in the same bank or other banks, then the money supply could increase up to $3,416.
what is the minimum amount by which the money supply will increase?
- If the bank loans the disposable funds, the money supply should increase by $581 at least.
Explanation:
The bank's required reserve ratio = reserves / deposits = $493 / $2,900 = 0.17 or 17%.
the money multiplier = 1 / required reserve ratio = 1 / 0.17 = 5.88
if a client deposits $700, the minimum amount by which the money supply will increase = $700 x (1 - required reserve) = $700 x (1 - 0.17) = $700 x 0.83 = $581
the maximum amount by which the money supply could increase = ($700 x 5.88) - $700 = $4,116 - $700 = $3,416
Answer:
1) October 1 2015, Cash $39.2million Dr
Notes Payable $39.2million Cr
2) December 31, 2015 Interest expense $0.784million Dr
Interest Payable $0.784million Cr
3) September 30, 2016 Notes Payable $39.2million Dr
Interest Payable $0.784million Dr
Interest Expense $2.352million Dr
Cash $42.336million Cr
Explanation:
1.
When note is issued, liability is credit by the notes value and cash is credited.
2.
The adjusting entry is prepared 3 months after the note is issued so the 3 month's interest on note relates to 2015 and it should be recorded as expense and as it is payable at maturity so interest payable is credited.
3 month interest = 39.2 * 0.08 * 3/12 = 0.784million
3.
The note and interest will be payable that was accrued along with the remaining 9 months interest. Total interest is 39.2 * 0.08 = 3.136million
Answer:
Modular organization
Explanation:
A modular organizational structure refers to a business that can be separated and recombined to work more efficiently.
The key is to determine which modules or departments of your business are effective and can be outsourced to create a more adjusted organization