First, we should apply the present value of annuity formula. It is

and in this formula

is the present value of annuity factor.
Then, we can find the present value of the annuity by writing that,

<span>
</span>
The total population of the town is 2270 people.
Answer:
The student who weighted the rock 5 times has a 95% confidence interval of (25.2, 29.1) which is guaranteed to be more wider (less precise) than the other student who weighted the rock 20 times.
Step-by-step explanation:
What is Confidence Interval?
The confidence interval represents an interval that we can guarantee that the target variable will be within this interval for a given confidence level.
The confidence interval is given by

Where
is the mean weight
is the standard deviation
is the critical value from t-table and n is the sample size.
The term
is known as margin of error.
As the sample size is decreased the corresponding margin of error increases which results in wider confidence interval which means smaller precision.
The student who weighted the rock 5 times has a 95% confidence interval of (25.2, 29.1) which is guaranteed to be more wider (less precise) than the other student who weighted the rock 20 times.
We can say with 95% confidence that the true mean weight of the rock is within the interval of (25.2, 29.1).
Answer:
the area of the garden is 9 square kilometers
Step-by-step explanation:
4s=12
s=3
A= 3*3 = 9
Answer:
P=2.326
Step-by-step explanation:
Raw Score (X):=1000
Population Mean (μ):=460
Standard Deviation (σ): =Sqrt(npq)
Where n=1000, p=460/1000=0.46 and q=1-0.46=0.54
Sqrt(npq)=sqrt(460X0.54)=15.7607
Z = (X - μ) / σ
Z = (1000 - 460) / 15.7607
Z = 34.26244
For p-value 0.01
P(x=0.01) = 2.32635
Hence, P=2.326 t 3 decimal places.