Answer:
The correct answer is A
Explanation:
The current liabilities is computed as:
Current Assets (CA) = Quick assets (QA)+ Inventory (I)
CA = QA + $49,000
Acid test ratio = Quick assets / Current Liabilities (CL)
2.8 = QA / CL
QA = 2.8 × CL
Current Ratio (CR) = CA / CL
3.5 = CA / CL
Putting CA = QA + Inventory
3.5 = ( QA + $49,000) / CL
Now, Putting QA = 2.8 × CL
So,
3.5 = [( 2.8 × CL ) + $49,000] / CL
3.5 = 2.8 CL / CL + $49,000 / CL
3.5 = 2.8 + ($49,000 / CL)
3.5 - 2.8 = $49,000 / CL
0.7 = $49,000 / CL
CL = $49,000 / 0.7
CL = $70,000