Answer:
$6.3 per share
Explanation:
There are two method of Valuation of the firm
- Weighted average cost of the capital (WACC)
- Free cash flow to equity (FCFE)
We have to calculate the value of the firm using FCFE. Free cash flow to equity (FCFE) is the amount of cash flow generated by the business and potentially available for distribution among the stockholders.
Value of firm = Free cash flow / required rate of return = $120,000 / 12% = $1,000,000
Market value of Equity = Total value of firm - Market value of Debt - Market value of Preferred share
Market value of Equity = $1,000,000 - $300,000 - $70,000 = $630,000
Value of Patrick's stock = Market Value of equity / shares of stock outstanding = $630,000 / 100,000 = $6.3 per share
Answer:
The sales tax is regressive with respect to income
Explanation:
sales tax by Jennifer = 0.1*30000
= 3000
tax/income = 3000/50000
= 6%
sales tax by steve = 0.1*27000
= 2700
tax/income = 2700/30000
= 9%
The tax increases with decrease in income, it indeed is regressive on the whole.
Therefore, The sales tax is regressive with respect to income
Answer:
1)They would prefer to make shorts as contribution margin per unit is higher for shorts
Explanation:
Step 1. Given information.
- Sales price shirts is $24
- Variable costs shirts is $10
- Variable costs shorts $17
Step 2. Formulas needed to solve the exercise
Contribution margin = sales price - variable cost
Step 3. Calculation.
Contribution margin shirts = 24 - 10 = 14
Contribution margin shorts = 32 - 17 = 15
Step 4. Solution.
<h2>
Contribution margin shorts > Contribution margin shirts</h2>
Answer:
Jane will arrive at an estimate of the value of her seller’s property by calculating the average for the 3 comparable adjusted values that she has obtained.
This means that the value of the property should be around $292,167.
Explanation:
a) Data and Calculations:
Adjusted values of:
Comparable 1 = $289,500
Comparable 2 295,700
Comparable 3 291,300
Total values = $876,500
Average value = $292,167 ($876,500)
b)A comparative market analysis (CMA) is a series of steps followed to estimate a property's value based on some recently sold and similar properties at same locations as the property being offered for sale or purchase. It is used by the real estate agents and brokers to create their CMA reports, which help the real estate sellers to set the best listing prices for their properties. It is also used by buyers to help them make competitive offers for homes on sale.
Answer:
A. Set above equilibrium price
Explanation:
A price ceiling is a mandatory maximum price that a seller is allowed to charge. Generally, a government may impose this in order to protect consumers, especially with regards to the purchase of essential goods.
If the price ceiling was set below the equilibrium price (option c) or if the equilibrium price is above the price ceiling (option b), it will immediately cause a shortage (option d) since the quantity demanded would be higher than the quantity supplied when the price falls. This is because people will be willing to purchase more since it is cheaper but suppliers will be willing to produce less due to lower profits. Hence, options b, c and d are eliminated.
Option A is correct because... (please refer attached diagram):
When the price ceiling is above the equilibrium price, suppliers are willing to supply more since they can make higher profits but consumers will reduce purchasing since it is expensive. However, it does not cause any immediate effect because it takes time for suppliers to be able to produce more and cannot be done immediately unless anticipated in advance. In the long run however, quantity demanded will fall from equilibrium quantity to D1 and quantity supplied will rise from equilibrium quantity to S1. Hence, causing a surplus between D1 - S1 in the long run.