Answer:
The return on equity for 2017 is 21.46 %
Explanation:
Return on equity measures the return earned on the owners investment in the company.
<em>Return on equity = Net Income for the year / Total Shareholders Funds × 100</em>
= $822 / ( $2,980 + $850) × 100
= 21.4621 or 21.46 %
Note : That Retained earning is part of Owners Investment.
Conclusion :
The return on equity for 2017 is 21.46 %
Answer:
Financial advantage $40,000
Explanation:
The relevant variable cost will be determined as follows
Unit variable cost = 130+20 = 150.
$
Sales from special order ( 200 × $350)= 70,000
Variable cost ( 200× 150)= (<u>30,000
)</u>
Financial advantage <u> 40,000</u>
Note that the fixed manufacturing and selling costs were not included in the analysis, simply because they are not relevant. In other words, whether or not the special order is accepted these fixed costs of would be concurred either way.
Financial advantage $40,000
Don’t trust my word I just need to answer questions i’m so sorry
I think the answer is 4 all of the above.
Answer:
Barry cannot contribute any amount to Roth IRA
Explanation:
For a single/ unmarried individual to be able to contribute to Roth IRA plan, his Adjustable Gross Income (AGI) should range between $117,000 and $132,000. Since Barry's annual income is $190,000, which is higher than the maximum AGI required for a single to be able to contribute to Roth IRA, he cannot contribute to Roth IRA.