Answer:
The journal entry as at the end of the year will be
End of year Debit Cost of Goods Sold $110,000
Credit LIFO Reserve account $110,000
Explanation:
A FIFO method of inventory maintenance is when the first in first out(FIFO) method for inventory utilizations is followed. Here, the oldest inventory is used first followed by the next oldest inventory. Suppose I have in stock inventory purchased in March and May, when the demand for use of inventory arises, the March inventory purchased will be utilized first.
LIFO method works the opposite way. In the above case, when the demand for use of inventory arises, the May inventory purchased will be utilized first.
In this case, FIFO is changed to LIFO method which gives rise to and LIFO reserve account of $50,000/- at the beginning of the year. Through the year, the difference in inventory maintenance method, further increases the LIFO reserve by $60,000/-. Hence the total reserve created due to inventory method change is $50,000+$60,000 = $110,000/-. The change in inventory maintenance will have a direct impact on cost of goods sold(COGS). Hence COGS is debited.
Answer: d. The FTC’s Red Flags Rule
Explanation:
The Federal Trade Commission has a Red Flags Rules that requires that financial institutions like Banks should implement a program that is capable of flagging instances of suspicious activity that could point to identity theft in the covered accounts that it holds.
This bank's customers are seeing some suspicious activity in their checking accounts which could point to a case of identity theft. The Red Flags rule could therefore be the most relevant rule to the manager's discovery.
The term that best fits the blank is PRODUCT message. This is classified as a product message because it focuses on the use of the UPS (Uninterrupted Power Supply). In the product message, this includes the message the involves the product itself related to its performance, ability, design, and price.
Solution:
Q MC FC VC TC AFC AVC ATC
0 NA 50 0 50 NA NA NA
1 50 50 50 105 50 50 105
2 19 50 64 104 20 32 52
3 85 40 149 189 13.33 49.67 63.00
4 223 40 372 412 10 93 103
TC=FC+VC
FC=40
VC=TC-FC
MC=change in TC
AFC=FC/Q
AVC=VC/0
ATC=TC/0
a) TC when 0=0 = 40 because FC = 40 remains constant and the firm still incurs a total cost equal to its FC when it produces zero output.
b) MC for first unit = 45
c) ATC of 3rd unit = 63
d) AVC for 4th unit = 93
Answer: Blast would debit the product warranty expense with $3,250
Explanation: The cost of repair under warranty is 10% of salea price. The sales price per unit is $50 of which 650 CDs were sold.
Therefore the product warranty expense will be (10% * ($50 * 650 CDs)) = $3,250.