Answer:
The approximate monthly payment is $383
Explanation:
Here, we want to calculate the approximate monthly payment on a 3-year lease agreement and we have been told what to do in the question.
Firstly, we start off by subtracting 48% residual value from the MSRP
48% of 26,500 = 48/100 * 26,500 = $12,720
We subtract this from $26,500
That will be $26,500 - $12,720 = $13,780
We have 3 years and that is 36 months
So the approximate monthly payment will be;
$13,780 / 36 = 382.7777777777778 which is approximately $383 to the nearest whole digit
Answer:
Company's return on investment (ROI) = Net operating income / Average operating assets
Company's return on investment (ROI) = 380000/2000000
Company's return on investment (ROI) = 19%
Residual income = Net operating income - Return on investment*Average operating assets
Residual income = 380000 - 18%*2000000
Residual income = $20,000
ROI of new investment = Net operating income/Investment
ROI of new investment = 12950/70000
ROI of new investment = 18.50%
ROI of overall company if investment taken place = Total net operating income/ Total average operating assets
ROI of overall company if investment taken place = (380000+12950) / (2000000+70000)
ROI of overall company if investment taken place = 18.98%.
Answer:
The statement is: True.
Explanation:
<em>Helpful team members</em> are those who take advantage of their expertise to help the team achieve its goals faster or at least at the expected time. More than troublemakers they are problem solvers. Helpful team members act proactively, tend do be charismatic and enthusiastic, and motivate others to continue working towards a common goal.
Answer and Explanation:
Nike
$18,627÷ ($2,494.7a+ $2,795.3b)/2
$18,627÷$2,645 = 7.0 times
Adidas
$10,299÷$1,415c+ $1,459d)/2
10,299÷$1 437= 7.2 times
2,566.2 – 71.5
b2,873.7 – 78.4
c1,527 – 112
d1,570 – 111
Average collection period
Nike
365÷7.0= 52.1 days
Adidas
365÷7.2
= 50.7 days
Therefore Adidas's accounts receivable turnover was about 3% higher [(7.2 – 7.0) ÷7.0] than that of Nike's, which simply means that Adidas was slightly more efficient than Nike in turning accounts receivable into cash.
Answer:
Journal entry recorded by Harrington for this allowance:
Revenue $ 450 (debit)
Account Receivable / Cash $450 (credit)
Explanation:
Recording the Sale
When customer purchased bench from Harrington Stores for $1,250 the journal entry is shown as:
Account Receivable/Cash $1250(debit)
Revenue $ 1250 (credit)
This Journal recognises an Income - Revenue and an Asset - Account Receivable when to depict the flow of economic benefits into the entity
Cost of Sale $450 (debit)
Inventory $450(debit)
The above journal records the cost of sale and de-recognises the assets of inventory Bench after the sale is made.
Recording the Allowance
When the allowance is granted economic benefits are flowing out of the entity as a result of <em>decrease</em> in Assets of Cash or Assets of Account Receivable.
We also <em>derecognise </em>the revenue attached to the allowance
Revenue $ 450 (debit)
Account Receivable/Cash $450 (credit)