answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ipn [44]
1 year ago
8

Darryl’s portfolio includes 66 shares of Essentia Inc., 95 shares of SFT Legal, and 180 shares of Grath Oil. If Essentia Inc. pa

ys a yearly dividend of $1.79 per share, SFT Legal pays $2.62 per share, and Grath Oil pays $1.18 per share, how much does Darryl receive in dividends every year? a. $610.39 b. $893.42 c. $402.38 d. $579.44 Please select the best answer from the choices provided A B C D
Business
1 answer:
PSYCHO15rus [73]1 year ago
7 0

Answer: d. $579.44

Explanation:

Dividends from Essentia Inc.

= 66*$1.79

= $118.14

Dividends from SFT Legal

= 95*$2.62

=$248.90

Dividends from Grath Oil

=180*$1.18

=$212.4

Total Dividends

=$118.14 + $248.90 + $212.4

=$579.44

Darryl's total Dividends each year amounts to $579.44

You might be interested in
DonutVille caters to its retirement population by selling over 10,000 donuts each week. To produce that many donuts weekly, Donu
nata0808 [166]

Answer:Flour should be acquired through a contract.

Explanation: Acquiring flour through a contact will be very important for DonutVille as it will ensure a follow-up and a feedback system where the manager of DonutVille establish a relationship with the company supplying the flour through one of its distributors or agents.

When purchasing of flour is achieved through a contact, it makes the contact a responsible person who will be needed to guarantee the supply of flour on time and to Communicate with the manager of DonutVille should there be any matters arising in the process getting supplies.

8 0
2 years ago
The Work in Process Inventory account had a beginning balance of $16,200 on April 1. During April, the cost of direct materials
zhenek [66]

Answer:

$28,700

Explanation:

We know that

Ending work in process inventory = Opening work in process inventory + total manufacturing cost - cost of finished goods manufactured

where,

Total manufacturing cost = cost of direct materials used + direct labor cost + overhead  cost

= $408,000 + $56,000 + $72,000

= $536,000

So, the ending work in process inventory would be

= $16,200 + $536,000 - $523,500

= $28,700

4 0
2 years ago
Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given below:
marissa [1.9K]

Answer:

1. The unit product cost under absorption costing and variable costing.

Product Cost : Absorption Costing = $23,44

Product Cost : Variable Costing = $19.00

2. Contribution format variable costing income statements for July and August.

                                                                       July                 August

Sales                                                         1,196,000            1,612,000

Less Cost of Sales :                                 (437,000)             (513,000)

Opening Stock                                                0                      76,000

Add Production                                         513,000               513,000

Less Closing Stock                                   (76,000)               (76,000)

Contribution                                             759,000            1,099,000

Less Expenses :

Selling and administrative expenses

Variable :                                                   (23,000)               (21,000)

Fixed :                                                      (169,000)             (169,000)

Net operating income                             567,000              909,000

3. Reconcile the variable costing and absorption costing net operating income

                                                                          July                      August

Absorption costing net operating income   $584,760               $891,240

Add Fixed Costs in Opening Inventory                                          $17,760

Less Fixed Costs in Closing Inventory          ($17,760)

Variable costing net operating income       $567,000              $909,000

Explanation:

Product Cost : Absorption Costing = All Manufacturing Costs (Fixed and Variable)

                                                          = $5+$11+$3+($120,000/27,000)

                                                          = $5+$11+$3+$4.44

                                                          = $23,44

Product Cost : Variable Costing = Variable Manufacturing Costs

                                                     = $5+$11+$3

                                                     = $19.00

6 0
1 year ago
United Airlines prices its tickets so that it is less expensive to travel between midnight and 5:00 a.m. than during the day, wh
cluponka [151]

Answer:

The correct option is B,demand-based

Explanation:

Demand-based is the pricing strategy of hiking prices at busy at peak periods and charging modest prices at off-peak periods.

The reason for charging higher prices at peak periods the traffic at that time stretches the resources of the business,hence a little extra price is added as contribution towards maintenance of existing facilities and possible upgrade in the near future.

This approach is also known with telecommunication firms such as Vodafone and MTN.

6 0
1 year ago
Which of the following statements is CORRECT? The time to maturity does not affect the change in the value of a bond in response
Julli [10]

Answer:

You hold two bonds. One is a 10-year, zero coupon, issue and the other is a 10-year bond that pays a 6% yearly coupon. A similar market rate, 6%, applies to the two securities. In the event that the market rate increases from the present level, the zero coupon security will encounter the bigger rate decay. In this manner, the shorter the opportunity to development, the more prominent the adjustment in the estimation of a security because of a given change in financing costs.

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Grain co-op, llc and hearty cereals, inc., discuss the terms of a contract for periodic deliveries of corn. grain faxes hearty a
    14·1 answer
  • An individual works downtown and pays $600 per month in rent for an apartment located 10 miles from her office. She has calculat
    11·1 answer
  • Which of the following is a source of market power for a monopolist? a. a firm may have a patent or copyright b. a firm may cont
    6·1 answer
  • Azure Company uses the multiplier method to estimate hidden quality costs. The multiplier is determined to be 3, based on experi
    9·1 answer
  • According to physicist and philosopher Albert Einstein, "Nothing will benefit human health and increase chances of survival of l
    14·1 answer
  • Tesla, a vehicle manufacturer, incurs the following costs. (1) Classify each cost as either a product or a period cost. If a pro
    14·1 answer
  • The Haskins Company manufactures and sells radios. Each radio sells for $23.75 and the variable cost per unit is $16.25. Haskin'
    15·1 answer
  • Dianne Doolittle wants to download an itemized invoice for the QuickBooks Online subscriptions on her wholesale billing account
    14·1 answer
  • When considering the gothic tradition in literary production alone, when does it emerge most predominantly?
    6·1 answer
  • You sell $4,000 per week in bags of dog food at 30% margin. You sell $3,000 per week in dog toys at 45% margin. Which generates
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!