The linear equation to model the company's monthly expenses is y = 2.5x + 3650
<em><u>Solution:</u></em>
Let "x" be the units produced in a month
It costs ABC electronics company $2.50 per unit to produce a part used in a popular brand of desktop computers.
Cost per unit = $ 2.50
The company has monthly operating expenses of $350 for utilities and $3300 for salaries
We have to write the linear equation
The linear equation to model the company's monthly expenses in the form of:
y = mx + b
Cost per unit = $ 2.50
Monthly Expenses = $ 350 for utilities and $ 3300 for salaries
Let "y" be the total monthly expenses per month
Then,
Total expenses = Cost per unit(number of units) + Monthly Expenses

Thus the linear equation to model the company's monthly expenses is y = 2.5x + 3650
Answer:
In order for it to benefit his father to buy the pass Seth have to attend the movies for 11 times.
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of movie pass = $40
Cost per matinees with pass = $1.00
Cost per matinees without pass = $3.50
To Find:
Number of times must Seth attend in order for it to benefit his father to buy the pass = ?
Solution:
Let x be the number of times he wants to visit
To profit his father
The number of visits without pass = the number of visits with passin the cost of $3.50
Then, without pass if he visits for x times then the cost will be = 3.50x
Also with pass, the number of times he can visit the pass = 
then



x = 11.42
x = 11 (approx)
First, we are going to find the sum of their age. To do that we are going to add the age of Eli, the age Freda, and the age of <span>Geoff:
</span>

The combined age of Eli, Freda, and Geoff is 40, so the denominator of each ratio will be 40.
Next, we are going to multiply the ratio between the age of the person and their combined age by <span>£800:
For Eli: </span>
For Freda:
For Geoff: 
<span>
We can conclude that
Eli will get </span>
£180,
Freda will get £260, and
Geoff will get <span>
£360.</span>