Answer: See explanation
Explanation:
a. Predetermined overhead rate will be:
= Administrative costs/Number of users
= 739,500/25,500
= $29 per user
Administrative costs applied to Toot will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 8900 x 29
= $258100
Administrative costs applied to Tix will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 16600 x 29
= $481400
b. For Toot
Revenue: $1,450,000
Less: Engineering cost: $402,500
Less: Administrative cost: $258,100
Profit = $789400
For Tix:
Revenue: $1,200,000
Less: Engineering cost: $521,875
Less: Administrative cost: $481,400
Profit = $196725
Answer and Explanation:
The classification is as follows
1. Since it is a salary for the repair technicians so it would be an expense that is incurred
2. The remodeling should be capitalized and depreciated over their useful life of an asset
3, Since there is an annual maintenance cost, so it would be an expense that is incurred
4. The improvement of the line of production should be capitalized and depreciated over their useful life of an asset
5. Addition of a sprinkler system should be capitalized and depreciated over their useful life of an asset
Answer:
7.53%
Explanation:
Calculation for the discount rate of d(0,4)d(0,4)
The discount factor is : d=1/1+i
And given that the interest rates are compounded annually the discount factor will gives the present value of the bond when provided with the interest rate and maturity value.
Therefore the present value of a bond with a maturity value of 1 will be;
Present value=1 /(1+i1) (1+i) (1+i3) (1+i4)
Present value=1 / (1.07) (1.073) (1.077) (1.081)
Present value=0.748
The present value of a bond with a maturity value of 1 will therefore be 0.748.
Now, let calculate the discounting factor for the whole 4 years:
1 (1+d (0,4))‐⁴ =0.748
(1+d(0,4))=0.748‐¹/⁴
1+d (0,4) =1.0753
d (0,4)=0.0753
Therefore the discount rate will be 7.53%
Answer:
Amazon 65.35 Days Netflix 253.03 Days
Explanation:
Answer:
Pros: Use of singe hurdle rate saves time in the evaluation of projects which results in prompt decision making.
Cons: Company may reject good projects and accept bad ones due to the assumptions underlying WACC use in capital budgeting.
Explanation:
Pros of using WACC: The use of WACC implies that the company uses a single hurdle rate for all projects, which simplifies the decision making and saves time when evaluating projects
Cons of using WACC: Use of WACC assumes that there is no change in capital structure i.e all projects are financed in exactly the same way and all projects have the same risk . These assumptions may lead to the company rejecting good projects and accepting bad ones. For example the company may accept a high risk project with a return of 14% when the minimum return that should be accepted according to the high risk divisional WACC is 16%. Likewise, the company may reject a low risk project with a return of 11%, when it is in fact a good project whose minimum return should be 8% as per the low risk divisional WACC.