answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sweet-ann [11.9K]
1 year ago
7

Scora, Inc., is preparing its master budget for the quarter ending March 31. It sells a single product for $50 per unit. Budgete

d sales for the next three months follow.
January February March
Sales in units 1,200 2,000 1,600

Prepare a sales budget for the months of January, February and March.
Business
1 answer:
valentina_108 [34]1 year ago
5 0

Answer:

As per Sales Budget the budgeted sales for the quarter four are $240,000. Below is the Sales budget.

Explanation:

Scora, Inc.    

Sales Budget    

Month Budgeted Unit Sales Budegted Unit Price Budgeted Total Sales

                                  (A)                             (B)               (A*B)

January                          1200                   $50            $60,000

February                         2000                   $50            $100,000

March                         1600                   $50            $80,000

Total for the quarter 4800                   $50            $240,000

Hence, it is concluded that the budgeted sales for the January, February, March are $240,000.

You might be interested in
Kit Company borrows $5 million at 12% on January 1, 2016, specifically for the purpose of financing the construction of a buildi
kakasveta [241]

Answer:

1. The amount of interest expense Kit would capitalize related to the construction of the building is <u>$300,000</u>.

2. The amount of interest revenue Kit would recognize is <u>$275,000</u>.

3. The amount of interest revenue Kit would capitalized as per IFRS  (IAS 23) is <u>$25,000</u>.

Explanation:

1. Compute the amount of interest expense Kit would capitalize related to the construction of the building.$

Note: See part 1 of the attached excel file for the calculation of average expenses incurred for the building

Average expenses incurred for the building = $2,500,000

Interest rate = 12%

Interest expense to capitalize = $2,500,000 * 12% = $300,000

Therefore, the amount of interest expense Kit would capitalize related to the construction of the building is <u>$300,000</u>.

2. Compute the amount of interest revenue Kit would recognize.$

Note: See part 2 of the attached excel file for the calculation of the total interest revenue.

Amount of interest revenue = $275,000

Therefore, the amount of interest revenue Kit would recognize is <u>$275,000</u>.

3. Assume that Kit uses IFRS. What amount of interest would be capitalized related to the construction of the building?$

The IAS 23 Clause 12 states that to the extent that an entity borrows funds specifically for the purpose of obtaining a qualifying asset, the entity shall determine the amount of borrowing costs eligible for capitalization as the actual borrowing costs incurred on that borrowing during the period less any investment income on the temporary investment of those borrowings.

Based on the above, the amount of interest that would be capitalized related to the construction of the building can be calculated as follows:

Amount of interest revenue to capitalized as per IFRS = Interest expense to capitalize - Total interest income = $3000,000 - $275,000 = $25,000

Therefore, the amount of interest revenue Kit would capitalized as per IFRS  (IAS 23) is <u>$25,000</u>.

Download xlsx
4 0
1 year ago
Lucinda cares a lot about the amount of work being produced by her team, but she is also concerned about her employees' job sati
Rasek [7]

The style that Lucinda is engaging to is a team leader. It is because a team leader is someone who cares for the group as she or he also provides guidance and leads to group towards to achieving the task that they want to achieve because of their common goals.

6 0
1 year ago
A supply curve slopes upwards because a. ​the quantity supplied in insensitive to price b. ​an increase in price brings the quan
lapo4ka [179]

Answer:

The correct answer is the option C: the higher the price the higher the quantity that the sellers are willing to supply.

Explanation:

To begin with, to understand why the supply curve slopes upwards we need to understand that <u>there is a direct relationship</u> between the quantity that the suppliers are willing to sell and tha price of the product offered and therefore that when the price increases the amount that the suppliers will be willing to offer will increase due to that direct relationship and that is reason why the supply curve slopes upwards.

3 0
1 year ago
Gerber Products Company brands its baby food and is an example of a resource that is potentially inimitable, making it difficult
jekas [21]
Hope this helps . It’s on quizlet

5 0
1 year ago
Superior Micro Products uses the weighted-average method in its process costing system. Data for the Assembly Department for May
JulijaS [17]

Answer

(a) cost per equivalent unit

Item                                Material         Labour      Overheads

Cost per EU($)           84.15         34.25      172.25

b) Total cost per equivalent = $290.65

Explanation:

<em>The weighted average method of valuation of work in progress does not separate opening work-in progress from the newly introduced. </em>

<em>The cost per equivalent units using  this method is computed by dividing the total equivalent units by the cost element. This repeated for each of cost element categories.</em>

Item                                Material         Labour      Overheads

Opening WIP                  36,900          61,650           299,715

Cost added                    <u>223,965</u>          <u>41,100</u>          1<u>99,810</u>

Total cost($)     a             260,865   102,750     499,525

Equivalent unit  b             3,100             3,000            2,900

Cost per EU($) (a/b)         84.15         34.25      172.25

Total cost per equivalent unit =   84.15 + 34.25 + 172.25

Total cost per equivalent=  $290.65

<u />

8 0
1 year ago
Other questions:
  • What is the art of getting your work done through people in a harmonious way? having good interpersonal skills, having good work
    14·2 answers
  • Sommer, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cash savings of $1.75 million at the end of the firs
    7·1 answer
  • According to physicist and philosopher Albert Einstein, "Nothing will benefit human health and increase chances of survival of l
    14·1 answer
  • "The average monthly rent for a two-bedroom apartment in City A is $820 with a standard deviation of $86. The average monthly re
    15·1 answer
  • 20. Otto's Tune-Up Shop follows the revenue recognition principle. Otto services a car on August 31. The customer picks up the v
    8·2 answers
  • 8. Hayward Industries manufactures dining chairs and tables. The following information is available: Dining ChairsTablesTotal Co
    7·1 answer
  • To hedge future uncertainty, five sets of actions organizations can be taken. One of which is: Select one: a. collaborate b. inc
    8·1 answer
  • 6. Suppose that the returns on the stock fund presented in Spreadsheet 6.1 were 240%, 214%, 17%, and 33% in the four scenarios.
    14·1 answer
  • Dixon Sales has four sales employees that receive weekly paychecks. Each earns $14 per hour and each has worked 40 hours in the
    11·1 answer
  • Interest During Construction Dexter Construction Corporation is building a student condominium complex; it started construction
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!