Answer: Po = Do(1+g)/Ke-g
Po = $3.10(1-0.109)/0.13 - (-0.109)
Po = $3.10(0.891)/0.13+0.109
Po = $3.10(0.891)/0.239
Po = $11.56
Explanation: The current market price of the stock equals the current dividend paid multiplied by 1+g divided by the excess of cost of equity over growth rate. The growth rate is negative in this case, thus, the growth rate would be deducted from 1. Moreso, the growth rate will be added to cost of equity since it is negative. Thus, the amount that the investor will be willing to pay is $11.56.
Answer:
a) YTM = 9.8%
b) realized compound yield is 9.9%
Explanation:
a) PMT = 80
par value FV = 1000
coupon rate = 8%
curent price PV = 953.1
years to maturity n = 3
Yield to maturity (YTM) =
=
= 9.8%
b) r2 = 10% = 100%+10%=1.1
r3 = 12% = 100%+12%=1.12
Realized compound yield:First, find the future value (FV. of reinvested coupons and principal
FV = ($80 *1.10 *1.12) + ($80 * 1.12) + $1080 = $1268.16
let a be the rate that makes the future value $1268.16
953.1(1+y)³ =$1268.16
(1+y)³=1.33
1+y=1.099
y = 0.099 = 9.9%
Answer: (1) 700 pizzas
(2) Its revenue increases by $2600.
Explanation:
Given that,
price elasticity of demand for his pizza = -4
Percentage change in price = 10%
Initial Quantity,
= 500 Pizzas
Elasticity of demand = 
-4 = 
= -4 × 0.1
= 0.4
= 0.4
∴
= 700
Initial price,
= $20
Changed price,
= $18
Revenue at t = 0
= 500 × 20 =$10000
Revenue at t = 1
= 700 × 18 = $12600
Therefore, from the above calculations it was seen that his revenue increases by ($12600 - $10000)= $2600 and its sales increases to 700.
$45,000 per year is the economic cost of the time he contributes to the new business.
<h3><u>
Explanation:</u></h3>
The difference between the accounting cost and the implicit cost refers to the economic cost. Implicit cost refers to the opportunity cost that the person incurs when he makes a choice. For example consider Geetha is spending something for watching a movie. The cost that she spends for the movie and the cost that can be forgone by her when she spends that for some other things will be included in the economic cost.
In the example given Jim was earning d $70,000 per year and now he is paying himself $25,000 per year for building a new business. Thus the economic cost will be $70,000 -$25,000 = $45,000 per year. Here the accounting cost is $70,000 and the implicit cost is $25,000.