Answer:
c. $64 million
Explanation:
For computing the revenue recognized, first we have to determine the percentage which is shown below:
= Cost incurred in 2014 ÷ expenses incurred
= $48 million ÷ $120 million
= 40%
And, the contract price is $160 million
So, the revenue recognized would be
= Contract price × percentage
= $160 million × 40%
= $64 million
Answer: What do I know about the audience’s education, beliefs, culture, and attitude? ;How should I format this message? ; How much does the audience know about my topic?
Explanation:
<u>Do I need to include more background information?</u> Too much basic information evokes a generalized idea, which does not contribute to reaching the desired target audience.
<em>What do I know about the audience’s education, beliefs, culture, and attitude?</em><em> </em>Asking yourself this type of question will undoubtedly contribute to a narrowing and targeting of the audience that the writer wants to reach.
<em>How should I format this message?</em> This question is essential, as it will provide very important support about the language that will be used. Remember that language is something that, being used well, helps a lot in identifying with the audience desired by the writer.
<em>How much does the audience know about my topic? </em>Another important question. With a correct answer or a writer will think how to convey a message, how to argue it.
<em></em>
<u>Can I get someone else to transmit this message? </u>
The writer's concern is not based on the search for someone to transmit the message for him, but he must be guided in knowing how to transmit the message.
Answer:
= 5.18%
2.88%
True
Explanation:
Nominal GDP is GDP calculated using current year prices
Change in nominal GDP from 2017 to 2018 = 20,494.1 / 19,485.4 - 1 = 0.0518 = 5.18%
Real GDP is GDP calculated using base year prices. Real GDP has been adjusted for inflation
The percentage change in real GDP from 2014 to 2015 = 17,386.7 / 16,899.8 - 1 = 0.0288 = 2.88%
percentage change in real GDP from 2015 to 2016 = 17,659.2 / 17,386.7 - 1 = 1.57%
The percentage change in real GDP from 2014 to 2015 was higher than the percentage change in real GDP from 2015 to 2016
Answer:
The operating Income should increase by about 59.0%.
Explanation:
Degree of Operating Leverage = % Change in EBIT / % Change in Sales
5.9 = % Change in EBIT / 10%
% Change in EBIT = 5.9 * 10% = 59.0%
Answer:
Journal entry
Explanation:
The Journal entry is shown below:-
1. Cash Dr, $46,000
To Notes payable $46,000
(Being issuance of notes is recorded)
2. Interest expense Dr, $230
Notes payable Dr, $659.31
To Cash $889.31
(Being payment of first installment is recorded)
3. Interest expense Dr, $226.70
Notes payable Dr, $662.61
To Cash $889.31
Working note :-
First installment interest expenses
= $46,000 × 6% × 1 month ÷ 12 month
= $230
Second installment interest expenses
= ($46,000 - $659.31) × 6% × 1 month ÷ 12 month
= $45,340.68 × 6% × 1 ÷ 12
= $226.70