answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina CMI [18]
1 year ago
14

The following is information for Palmer Co. Year 3 Year 2 Year 1 Cost of goods sold $ 643,825 $ 426,650 $ 391,300 Ending invento

ry 97,400 87,750 92,500 Use the above information to compute inventory turnover for Year 3 and Year 2, and its days' sales in inventory at December 31, Year 3 and Year 2
Business
1 answer:
IceJOKER [234]1 year ago
3 0

Answer:

Inventory turnover

Year 3     6.95 times

Year 2     4.73 times

Year 1      4.23 times

Days Sales In Inventory

Year 3     55.22 days

Year 2     75.07 days

Year 1      86.28 days

Explanation:

Inventory turnover is the ratio that how many time a business has sold or replaced the inventory during a given period. A business is considered more profitable if it has high inventory turnover.

According to given data

                                            Year 3          Year 2           Year 1

Merchandise inventory      97,400        87,750           92,500

Cost of goods sold            $643,825    $426,650     $391,300

Inventory turnover = Cost of Goods Sold  / Average Inventory value

Inventory turnover= Cost of Goods Sold / [ ( Opening Inventory + Closing Inventory ) / 2 ]

Year 3

Inventory Turnover = $643,825 / [ ( 97400 + 87750 ) / 2 ] = 6.95

Year 2

Inventory Turnover = $426,650 / [ ( 87750 + 92500 ) / 2 ] = 4.73

Year 1

Inventory Turnover = $391,300 / 92500 = 4.23

As there will be no Beginning inventory so average inventory will be same as the closing inventory is the same as the Closing Inventory.

Days Sales In Inventory = 365 x Ending Inventory / Cost of Goods Sold

Year 3

Days Sales In Inventory = 365 x 97,400 / $643,825 = 55.22 days

Year 2

Days Sales In Inventory = 365 x 87,750 / $426,650 = 75.07 days

Year 1

Days Sales In Inventory = 365 x 92,500 / $391,300 = 86.28 days

You might be interested in
Ticket prices to a Kanye West concert increase from $40 to $60. As a result, ticket sales decrease from 50,000 to 40,000. The el
kramer

Answer:

.4

Inelastic

Explanation:

Elasticity of Demand = |%Change in Demand / %Change in Price|

%Change in Demand= |(40,000 - 50,000)/50,000| =  20%

%Change in Price = |(60 - 40)/40| = 50%

Elasticity of Demand = .2/.5 = .4 or 40%

.4 < 1 so Demand is Inelastic

4 0
1 year ago
Causwell Company began 2018 with 11,000 units of inventory on hand. The cost of each unit was $4.00. During 2018 an additional 3
Kaylis [27]

Answer and Explanation:

For computing the cost of goods sold under two method first we have to determine the cost per unit which is shown below:

The average cost per unit is

= $108,750 ÷ 25,000 units

= $4.35

Now the cost per unit is

Total cost (11,000 units + 35,000 units) × $4.35   $200,100

Beginning units (11,000 units × $4) $44,000

The Remaining cost for 35000 units ($200,100 - $44,000)  $156,100

Divide by  Purchase cost per unit of 35000 units   $4.46

Now the cost of goods sold are as follows

1. Under the FIFO method

Beginning        11,000 × $4.00  $44,000  

Purchased        14,000 × $4.46  $62,440  

Total         25,000           $1,06,440

2. Under the LIFO method

Purchased        25,000 × $4.46  $1,11,500

4 0
2 years ago
A paint manufacturing company has three factories located in France, Germany, and Spain. The productivity data of the factories
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

Option (c) is correct.

Explanation:

France:

Production cost per unit:

= Amount of paint produced ÷ Total input cost

= 4,000,000,000 ÷ $3,500,000

= 1142.85714286

Productivity:

= Production cost per unit ÷ Amount of paint produced

= 1142.85714286 ÷ 4,000,000,000

= 0.0000028571

Germany:

Production cost per unit:

= Amount of paint produced ÷ Total input cost

= 5,500,000,000 ÷ $5,250,000

= 1047.61904762

Productivity:

= Production cost per unit ÷ Amount of paint produced

= 1047.61904762 ÷ 5,500,000,000

= 0.00000019048

Spain:

Production cost per unit:

= Amount of paint produced ÷ Total input cost

= 4,600,000,000 ÷ $5,250,000

= 876.19047619

Productivity:

= Production cost per unit ÷ Amount of paint produced

= 876.19047619 ÷ 4,600,000,000

= 0.00000019048

France is higher than that of the factory in Spain.

5 0
1 year ago
Bitstar global inc. is a soft-drink manufacturing company. kelly, the production manager, works with a human resource consultant
Ludmilka [50]
<span>machine. She uses a simulative approach to increase the effectiveness and efficiency. If Kelly is at the output stage of the process, then she is identifying the inputs utilized in the process for measuring the productivity.</span>
6 0
2 years ago
Falling barriers to international trade destroy manufacturing jobs in wealthy advanced economies. Discuss this statement. Do you
Ray Of Light [21]

Answer:

Yes. I agree

Explanation:

Due to a fall in barriers to international trade, <u>companies in wealthy advanced economies now find it easier to move their manufacturing activities to other countries</u> with lower labor rates so that they can reduce their manufacturing costs.

This move means that manufacturing companies in the wealthy advanced economies have reduced job opportunities and as such, workers in this industry will suffer.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Pitt Enterprises manufactures jeans. All materials are introduced at the beginning of the manufacturing process in the Cutting D
    11·1 answer
  • Littleton Books has the following transactions during May. May 2 Purchases books on account from Readers Wholesale for $4,200, t
    5·1 answer
  • How does efficient frontier analysis (EFA) differ from other forms of complex risk assessment techniques? What limitations might
    14·1 answer
  • Flapper Jack's Pancake Restaurants Inc. sells franchises for an initial fee of $36,000 plus operating fees of $500 per month. Th
    9·1 answer
  • Where can I find a copy of my residence weekend attendance records? MyUC / UC One My advisor My UC Email All of the above
    5·1 answer
  • An apartment building contains twenty units. Each unit rents for $900 per month. The vacancy rate is 5%. Annual expenses are $17
    15·1 answer
  • The Work in Process Inventory account had a beginning balance of $16,200 on April 1. During April, the cost of direct materials
    14·1 answer
  • Sometimes very high ________ costs are recognized before a project begins and reducing these costs through shorter project durat
    13·2 answers
  • Romeo Corporation reports the following for the year:
    11·1 answer
  • The marginal utility of the last unit of apples consumed is 12 and the marginal utility of the last unit of bananas consumed is
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!