answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly_w [17]
1 year ago
13

Tharaldson Corporation makes a product with the following standard costs: Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Stan

dard Cost Per Unit Direct materials 5.7 ounces $ 2.00 per ounce $ 11.40 Direct labor 0.2 hours $ 11.00 per hour $ 2.20 Variable overhead 0.2 hours $ 6.00 per hour $ 1.20 The company reported the following results concerning this product in June. Originally budgeted output 3,900 units Actual output 3,500 units Raw materials used in production 20,700 ounces Purchases of raw materials 21,800 ounces Actual direct labor-hours 530 hours Actual cost of raw materials purchases $ 42,600 Actual direct labor cost $ 13,900 Actual variable overhead cost $ 3,950 The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The labor efficiency variance for June is:A. 1,870 F
B. 2,750 U
C. 2,750 F
D. 1,870 U
Business
1 answer:
balu736 [363]1 year ago
3 0

Answer:

The correct answer is A.

Explanation:

Giving the following information:

Standard Hours=  0.2 hours

Standard Rate=  $11.00

Actual output of 3,500 units

Actual direct labor-hours 530 hours

To calculate the direct labor efficiency variance, we need to use the following formula:

Direct labor time (efficiency) variance= (Standard Quantity - Actual Quantity)*standard rate

Standard quantity= 0.2 hours*3,500 units= 700 hours

Direct labor time (efficiency) variance= (700 - 530)*11= $1,870 favorable

It is favorable because a lower number of hours were required to make 3,500 units than estimated.

You might be interested in
Identify the best definition of money. whatever serves society in three functions: medium of exchange, store of value, and unit
Anna71 [15]

Answer:

Unit account of paper bills

Explanation:

I took test during school

6 0
1 year ago
Last year the prices of beef at Damon’s Butcher Shop fluctuated. During the same 12 month period the amount of beef sold each qu
Talja [164]
Just by reading the excerpt we can say that between October and December prices for beef were high. As were Janurary and March because they only sold 10,000 pounds between the months of October and December. July and September was a good month yet they still did not sell as much as they did Between the months of April and June. So the answer is C) April and June
7 0
2 years ago
Jones, a consulting manager of Miller & Co., is considering membership on an audit client’s board of directors. Jones does n
lord [1]
<span>The AICPA rules would enforce that he is not allowed to join the board since he would be considered a firm professional. This would prevent a conflict of interest where he would serve as a director of a client. The AICPA is the American Institute of Certified Public Accountants.</span>
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
During the current year, Merkley Company disposed of three different assets. On January 1 of the current year, prior to the disp
Paraphin [41]

Answer:

See attached picture for detailed answer.

Explanation:

See attached picture.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Joe takes a dollar from the cash register every day and does not tell anyone about it. Sara’s cash register is $2 short because
KonstantinChe [14]
Well, obviously Sara is the better employee because she's being honest and tells the boss about her mistake. Joe is not a good employee, becuse he is stealing and doesn't tell anyone about it so, your answer is Sara is the better employee. Hope it helps!
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Vaughn Manufacturing is planning to sell 600 buckets and produce 980 buckets during March. Each bucket requires 500 grams of pla
    10·1 answer
  • When managing processes, it is vital that:
    6·1 answer
  • What advice does Bruce G. Smith offer to those interested in a career in marketing or business? (Site 1)
    10·2 answers
  • Wood County Hospital consumes 1,000 boxes of bandages per week. The price of the bandages is $35 per box, and the hospital opera
    14·1 answer
  • A firm has $100 million in current liabilities, $200 million in total long-term liabilities, $300 million in stockholders' equit
    15·1 answer
  • John, Lesa, and Tabir form a limited liability company. John contributes 60 percent of the capital, and Lesa and Tabir each cont
    5·1 answer
  • To raise operating funds, National Distribution Center sold its office building to an insurance company on January 1, 2018, for
    8·1 answer
  • Feather Friends, Inc., distributes a high-quality wooden birdhouse that sells for $120 per unit. Variable expenses are $60.00 pe
    15·1 answer
  • Tristan Narvaja, S.A. (C). Tristan Narvaja, S.A., is the Uruguayan subsidiary of a U.S. manufacturing company. Its balance sheet
    10·1 answer
  • A mail-order house uses 18,000 boxes a year. Carrying costs are 60 cents per box a year, and ordering costs are $96. The followi
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!