$45,000 per year is the economic cost of the time he contributes to the new business.
<h3><u>
Explanation:</u></h3>
The difference between the accounting cost and the implicit cost refers to the economic cost. Implicit cost refers to the opportunity cost that the person incurs when he makes a choice. For example consider Geetha is spending something for watching a movie. The cost that she spends for the movie and the cost that can be forgone by her when she spends that for some other things will be included in the economic cost.
In the example given Jim was earning d $70,000 per year and now he is paying himself $25,000 per year for building a new business. Thus the economic cost will be $70,000 -$25,000 = $45,000 per year. Here the accounting cost is $70,000 and the implicit cost is $25,000.
Answer:
c) $222,500 $313,500
Explanation:
Calculation for cost-to-retail ratio
COST
Beginning inventory $ 30,000
Add: Purchases $190,000
Add: Freight-in $2,500
Cost=$222,500
RETAIL
Beginning inventory $ 45,000
Add: Purchases $260,000
Add: Net markups $8,500
Retail = $313,500
Therefore the cost-to-retail ratio will be $222,500 $313,500
Answer:
Correct option is C.
<u>Maximum potential loss from this position is $800</u>
Explanation:
Premium paid for call option = $6 * 100 = $600
Premium paid for put option = $2 * 100 = $200
Total cost = $600 + $200 = $800
In case the price of underlying stock falls below $75, call option will be exercised. If the price rises above $75 cal option would be, exercised. In case price stays at $75, nothing would be done. In any case the amount lost cannot exceed the cost of $800 that has been paid for the options.
Answer: architecture firm
Explanation: im pretty sure its this but im sorry if im wrong