Answer: a) $18,605
Explanation:
The amount he can borrow today will be an amount that when grown at a rate of 7.5% per year will equal $20,000 in a year.
20,000 = Amount + ( Amount * rate * time)
20,000 = Amount + (7.5% * Amount)
2,000,000 = 1.075 * Amount
Amount = $18,605
Answer:
$330,846
Explanation:
The computation of the the revised break even point in dollars is shown below:
= (Fixed cost ) ÷ (Profit volume ratio)
where,
Fixed cost = $163,200 + $8,840
= $
172,040
And the profit volume ratio would be
= (Contribution margin) ÷ (Sales) × 100
where Contribution margin equal to
= Selling price per unit - variable cost per unit
= $70 - $28 + $5.60
= $36.4
So, the profit volume ratio is
= ($36.40) ÷ ($70)
= 52%
So, the revised break point in dollars is
= ($172,040) ÷ (52%)
= $330,846
Answer:
Option (D) is correct.
Explanation:
Cost of common stock:
= (Expected dividend at the end of Year 1 ÷ Price of stock) + Growth rate.
= (1.45 ÷ 22.50) + 0.065
= 0.0644 + 0.065
= 0.1294 i.e., 12.94%
Conclusion:-
Cost of common stock = 12.94%
Note:-
D1 = Expected dividend at the end of Year 1,
P0 = Current price of common stock, and
gL = Growth level i.e., growth rate in dividend.
Answer:
The correct answer is the first option: To impose a minimun price per gallon of tap water consumed that is five cents greater thant the actual price.
Explanation:
To begin with, if the local government is looking forward to reduce the consumption of the tap water due to the decrease in the level of water in the lakes of Chapel Hill, then it must impose a minimum price per gallon of tap water consumed that is five cents greater than the actual price <u>due to the fact that when the citizens continue to consume the tap water they will have to pay 5 cents more every time the exceed the gallon of water consumed</u>, therefore <em><u>paying more than one time the 5 cents extra</u></em> in the consumption instead of paying just one single time the 5 cents due to the simple consumption of water as it is suggested in the other option.
To sum up, if the government charges 5 cents more every gallon of water then the people will decrease their consumption because everytime they passed the gallon of water then they will have to pay another extra 5 cents and so on.
Answer:
A) If Donna's corporation will not accept new shareholders, they can raise money by issuing bonds or getting a bank loan.
B) Maybe the current shareholders don't want to divide their power within the corporation, so maybe Donna can convince them of issuing preferred stocks which does not give the new stockholders voting rights.