Answer:
$78.0 million
Explanation:
Cost of repurchase = Number of shares*Share price/(1-1%)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/(1-1%)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/(1 - 0.01)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/0.99
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.25
Cost of repurchase = $
77,950,740
Cost of repurchase = $78.0 million
Answer:
The answer is the internal rate of return on this investment is 10%.
Explanation:
The internal rate of return is the discount rate bringing the present value of the perpetual stream of cash inflows equal to its initial investment which is $210.
We apply the formula for calculating the present value of growing perpetuity to find out the internal rate of return, which is denoted as X in the below equation:
10.5/ ( X - 5%) = 210 <=> X - 5% = 10.5 / 210 = 5% <=> X = 5% + 5% = 10%.
So, the internal rate of return on this investment is 10%.
A .
<span>designing systems, scheduling projects, and supervising workers</span>
Answer:
Results are below.
Explanation:
Giving the following formula:
Purchase price= $67,560
Salvage value= $6,900
Useful life= 6 years
<u>To calculate the depreciation expense under the straight-line method, we need to use the following formula:</u>
<u></u>
Annual depreciation= (original cost - salvage value)/estimated life (years)
Annual depreciation= (67,560 - 6,900) / 6
Annual depreciation= $10,110
<u>2022:</u>
Annual depreciation= (10,110/12)*3= $2,527.5
<u>2023:</u>
Annual depreciation= $10,110
Answer:
B
Explanation:
when creating awareness via advertising about certain product it help the public to keep anticipating about one's product