Answer:
$1.5 million.
Explanation:
Calculation of the amount of the break-even sales for Grace Food Company:
Sales mix calculation will be:
Corn Flakes = $2,000,000/$2,500,000
= 0.80,
Frosted Flakes = $500,000/$2,500,000
= 0.20.
Calculation for the Contribution margin ratio will be:
(60%) × (0.80) + (50%) × (0.20) = 58�lculation for the Break-even point will be:
Break even point= Total Fixed Costs/Overall Contribution margin ratio
Hence,
$870,000/0.58= $1.5 million.
Therefore amount of break even sales will be $1.5 million.
Answer:
Number of vehicles to be sold to reach break-even point is 200,000 unit
Explanation:
<em>Computation of Dealer’s Discount:
</em>
Dealer Discount = MSRP * Rate of Discount
=$30,000×10%
=$3,000
<em>Computation of net selling Price: </em>
Net Selling Price = MSRP - Dealer ′
s Discount
=$30,000 - $3,000
=$27,000
<em>Computation of Contribution Margin: </em>
Contribution Margin = Net Sales - Unit Cost
=$27,000 - $20,000
=$7,000
<em>Compute the number of units to reach break-even point for Firm X.</em>
Break-even point = Fixed cost / Contribution per unit
=$1,400,000,000 / $7,000
=200,000 units
Therefore, number of vehicles sold to reach break-even point is 200,000.
Nb: MSRP means manufacturer's suggested retail price
Answer: $5.47
Explanation:
Based on the values given in the question, the price of a call option with the same exercise price and expiration date will be given by using the equation regarding put call parity which will be:
C + (X)e^-rt = Stock Price + P
Therefore,
C + (55)e^-0.031(8/12) = 52 + 7.34
C = $5.47
Therefore, the price of the call option would be $5.47
Answer:
ATM withdrawal
Explanation:
I got it by guessing and i got it right.