Answer:
Price elasticity of demand = 10.21
Explanation:
Given:
Old income (P0) = $31,900
New income (P1) = $33,500
Old Quantity (Q0) = 3 times
New Quantity (Q1) = 5 times
Computation of Price elasticity of demand :
Midpoint method:
Price elasticity of demand =

Price elasticity of demand = 10.21
Answer:
At the time of purchase of raw material inventory,
Raw material inventory account will debit and accounts payable account will credit.
Therefore, the Journal entry for this transaction is as follows:
Raw Materials Inventory Account Dr. $36,000
To Accounts Payable $36,000
(To record the purchase of raw material on account)
Workings:
Raw material Inventory = Units of raw material purchased × Price per unit
= 6,000 × $6
= $36,000
Answer:
Option (d) is correct.
Explanation:
A budget line is a graphical representation which shows the combination of two goods that are to be purchased by the consumer with his available income. A budget line also known as the budget constraint.
The budget line is represented by the following equation:
Suppose that there are two goods: A and B.
(Price of good A × Quantity of good A) + (Price of good B × Quantity of good B) = Income of the consumer
Available Options are:
A. Market price.
B. Dividend yield.
C. Capital gains yield.
D. Total return.
E. Real return.
Answer:
C. Capital gains yield.
Explanation:
This can be explained using the Dividend valuation model formula, which is as under:
Po = Dividend * (1+g) / (R-g)
The reason is that the dividend paid out of Northern Culture has higher growth rate than the Dixie South which means that if the growth is higher the increase in the share value is higher. The growth in share value will increase the share price significantly because increase in growth increases the nominator by (1+g) and decreases the denominator by g. This means that the capital gains (Stock sale price - Stock purchase price) will increase significantly and hence the capital gains yield will increase.
As the company Northern has higher dividend growth rate, it will have higher Capital gains yield than the the stock of Dixie.
Answer:
$39,348
Explanation:
The amount that Bill and Sally Kaplan need represents the future value of $36,000
The inflation rate of 3 % if the interest rate
$36,000 will be the present value PV
The period is three years
The Future Value: FV = PV x(1+r)n
=FV = $36,000 x (1+3/100)3
=$36,000 x (1+0.03)3
=$36,000 x 1.093
=$39,348