Answer: Surplus
Explanation: There will be a surplus of 8000 tickets. Since soccer teams would be willing to supply 25000 tickets at $22 and the consumers are willing to purchase 17000 tickets at $22. The difference is (25000 ticket - 1700 ticket) = 8000 ticket.
Answer:
$7,750
Explanation:
The computation of the net income for the first year is shown below:
but before that following calculations needed
The Cost of production is
= Direct material + Direct labor + Manufacturing overhead
= $11,625 + $11,000 + $10,000
= $32,625
The Unit product cost is
= $32,625 ÷ 7,250 units
= $4.50 per unit
Now
Cost of goods sold = Number of units sold × cost per unit
= 4,500 units × $4.50
= $20,250
And, finally
Net Income = Sales revenue - COGS - general, selling, and administrative expenses
= (4,500 units × $7) - $20,250 - $3,500
= $7,750
Answer:
market capitalization = current stock price x total stocks outstanding.
Since we are not given neither the total number of shares outstanding or current stock price, we can use another question as an example.
In the other question, the total number of outstanding shares was 3,225,987 and the current stock price is $20.76. So the current market cap = 3,225,987 x $20.76 = $66,971,490
If the stock price increases by 10% (to $22.836), then Chester's market cap = 3,225,987 x $22.836 = $73,668,639 or $73.7 million.
You can follow the example to determine the market cap in your question.
Answer:
Procedure that is used in order to produce the desired quantity of products being produced.
Explanation:
Based on the information being described in this scenario it can be said that the HR specialist will have Craig define the Procedure that is used in order to produce the desired quantity of products being produced. Without this information the HR specialist can not help him conduct a work flow analysis because he does not have the information required to know what the employees should be doing and how the current company is working.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Answer:
PV of Perpetuity = $5000
Explanation:
A perpetuity is a series of cash flows that are constant, occur after equal intervals of time and are for infinite period of time or are perpetual. Thus, it is like and annuity but with an infinite time period. The formula for the present value of of perpetuity is,
PV of Perpetuity = Cash Flow / r
Where,
- r is the required rate of return
PV of Perpetuity = 250 / 0.05
PV of Perpetuity = $5000