Answer:
The book value of the machine at the end of 2021 is $620000.
Explanation:
The straight line depreciation allocates a constant depreciation expense throughout the useful life of the machine. The straight line depreciation expense can be calculated using the following formula,
Depreciation expense per year = (Cost - Residual value) / estimated useful life
Depreciation expense per year = (1000000 - 50000) / 5 = $190000 per year
The book value of asset is the value of the asset calculated by deducting Accumulated depreciation from its cost.
The book value of the machine at the end of 2021 will be the, considering the depreciation expense for year 2021 has been charged,
Accumulated depreciation till 2021 end = 190000 for Year 2020 + 190000 for Year 2021 = $380000
Book value at the end of 2021 = 1000000 - 380000 = $620000
The 4-pin Firewire Connector must use a separate power supply. 4-pin Connectors are used for Laptops, Camcorders and other small devices 4-pin lacks the power connectors, it is for data only.
<span>Yooshuh is in the process of strategic planning. She is developing the companies short term goals, those things that she believes can be reached within the next year as well as identifying the milestone dates to which she thinks these can be achieved.</span>
Answer:
The correct answer is letter "A": group decision making.
Explanation:
Group decision making allows members to share individual experiences among the team. The team usually starts by brainstorming ideas on their tasks so the path they will follow is decided by the majority of them. These types of actions create a sense of justice in the group that later will be translated into commitment with the path taken. Besides, as the team members elected that path by themselves, they are likely to have a deeper understanding of what they are looking for the result of the work to be.
Answer:
Instructions are listed below.
Explanation:
Giving the following information:
The first process;
Fixed costs= $350,000
Variable cost= $50
The second process:
Fixed costs= $150,000
Variable costs= $90
To calculate the break-even quantity we need to use the following procedure:
350,000 + 50*X= 150,000 + 90*X
X= number of units
200,000=40X
5,000=X
From 1 to 4,999 units, the second process is more convenient regarding costs. From 5001 to infinity the first process is more cost-efficient.
<u>10,000 units:</u>
First process= 350,000 + 50*10,000= $850,000
Second process= 150,000 + 90*10,000= $1,050,000