Answer:
6.35%
Explanation:
If you purchase this bond you will need to pay $1,000 x 136.04% = $1,360.40
the coupon rate is 9.5% / 2 = 4.75% or $47.50 every six months
the bond matures in 18 years or 36 semiannual periods
yield to maturity = {coupon + [(face value - market value)/n]} / [(face value + market value)/2]
YTM = {47.5 + [(1,000 - 1,360.4)/36]} / [(1,000 + 1,360.4)/2]
YTM = 37.49 / 1,180.2 = 0.031766 x 2 (annual yield) = 0.06353 = 6.35%
Answer:
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Explanation:
Giving the following information:
Her budget is $30 for every 10 days and she must buy enough potatoes to eat at least 2 potatoes per day. If a potato costs $0.50 and the price of a steak is $10.
2 potatoes a day= 0.5*2= 1
Consumption of potatoes= 10 days*$1= $10
Consumption of steak= 30 - 10= 20/10= 2 steaks.
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Answer:
A. economic
Explanation:
Economic environment -
It consists of all the economic factors that can affect the economic market , consumers behavior , is referred to as the economic environment .
These factor are capable to alter any business .
Any changes in the monetary value , like cash , income , savings and interest rate can alter the economic environment as well .
Hence , from the given information of the question,
The correct option is A. economic environment .
Answer:
A. $117 million
B.13%
C. $21.75
Explanation:
B. Calculation to determine How large a loss in dollar terms will existing FARO shareholders experience on the announcement date
Expected Loss= 390*30%
Expected Loss= $117 millions
Therefore How large a loss in dollar terms will existing FARO shareholders experience on the announcement date will be $117 millions
B. Calculation to determine What percentage of the value of FARO’s existing equity prior to the announcement is this expected gain or loss
First step is to calculate the Existing Shares Value
Existing Shares Value =36*$25
Existing Shares Value= $900 millions
Now let calculate the Expected Loss %
Expected Loss % = $ 117/$ 900
Expected Loss % = 13%
Therefore the percentage of the value of FARO’s existing equity prior to the announcement is this expected gain or loss will be 13%
C. Calculation to determine At what price should FARO expect its existing shares to sell immediately after the announcement
Price Per Share: $ 25*(1 - 0.13)
Price Per Share$25*0.87
Price Per Share: $21.75
Therefore what price should FARO expect its existing shares to sell immediately after the announcement is $21.75
Managers have a tendency to let their programmed activities overshadow their nonprogrammed activities because of Gresham's law of planning. Gresham's law was developed by Thomas Gresham and it focuses mainly on economics, not the planning side. The main focus of the law is that bad money will drive out good.