Answer: u= ( 4342.08, 5145.92).
Step-by-step explanation: the population mean is estimated using the sample by the formulae assuming a 95% confidence level
u = x' + Zα/2 * (√σ/n) or x' - Zα/2 * (√σ/n)
u = estimated population mean
x' = sample mean = 4744
n = sample size =8
σ = sample standard deviation. = 580
α = level of significance = 1- confidence level = 1-0.95= 0.05
Zα/2 = z score from the normal distribution table for a 2 tailed test = 1.96
First boundary value for interval
u = 4744 + 1.96 ( 580/√8)
u = 4744 + 1.96 * (205.0609)
u = 4744 + 401.92
u = 5145.92
Second boundary value for interval
u = 4744 - 1.96 ( 580/√8)
u = 4744 - 1.96 * (205.0609)
u = 4744 - 401.92
u = 4342.08
Thus the confidence interval for population mean is
u= ( 4342.08, 5145.92).
X=200/10
x=20
<span>QWC - There were 20 tables reserved.</span>
Hello!
Ok so we have a tire 4.5ft in diameter. We want to know how many revolutions it makes in 170ft
So we have s=r*theta where s is arc length or distance traveled and r is the radius and theta is the angle in radians that it travels through, and this is what we want to know. We are given the rest so we have;
170ft=4.5ft/2 * theta so solving for theta we get
theta=340ft/4.5ft = 75.56 radians so now we just convert radians to revolutions and we know pi=3.14rad and 2pi is one rev and to convert to degrees its radians*( 360/2pi)=deg and this reduces to 180/pi so we have;
75.56radians * 180/pi = 4329 degrees travelled through so to get revolutions we now just divide this by 360deg for total revs. So we have;
4329deg/360deg=12 revolutions
Hope this helps! Any questions please ask! Thank you so much!
<span> 0.81x - 0.45 is subtracted from 3.28x + 1.4
</span>3.28x + 1.4 - (0.81x - 0.45) = 3.28x + 14 - 0.81x + 0.45
= (3.28x - 0.81x) + ( 14 +0.45)
= 4.09x + 14.45