Answer:
The unit=9
Explanation:
The Cost of underage Cu= price -cost =200-0 =200 ( as there is no variable cost of the unsold room)
Cost of overage Co= cost - salvage value = 0 -(-325) =325
Service level = Cu / Cu+Co = 200/ 325+200 = 0.3809
which corresponds to the z value of -0.3
the optimum overbooking = mean + z x SD
= 10+ 3 x (-0.3) =9
Answer:
The correct option is B,$198,000
Explanation:
The balance in allowance for uncollectible accounts was standing at $18,000 and it was decided to write-off $16,000 off the this existing balance,which implies that the balance left in the allowance for uncollectible account to set off against accounts receivable is $2,000($18,000-$16,000).
Invariably,the net realizable value of accounts receivable is $198,000($200,000- $2,000).
The correct option hence is B, $198,000
Answer:
1. Albert has a recognized gain on the transfer of $140,000.
Explanation:
Option D is wrong because Gold corporation has a basis in the land of Albert's recognized gain plus the cost of the value of land's Albert. Therefore, $140,000 + $140,000 = $280,000.
Option A is correct because, under the recognized gain clause 357(C), the mortgage on the land exceeds the cost of value of the land by $(200,000 - $140,000) = $60,000. Moreover, Alberta has received $80,000 additional from notes payable. So, total recognized gain on the transfer = $80,000 + $60,000 = $140,000.
Answer:
a) $12,500 unfavorable
b) 0
Explanation:
variable factory overhead controllable variance = actual variable overhead expense - (standard variable overhead per unit x standard number of units)
actual variable overhead expense = $725,000
standard variable overhead per unit = $712,500 / 60,000 = $11.875
standard number of units = 60,000
variable factory overhead controllable variance = $725,000 - $712,500 = $12,500 unfavorable
Controllable factory overhead is not related to any changes in the actual volume or quantity produced.
Fixed factory overhead volume variance = actual fixed overhead - standard fixed overhead = $262,500 - $262,500 = 0
Fixed overhead was exactly the same as the standard or budgeted overhead.
Answer:
Diminishing marginal product of labor.
Explanation:
Remembering the law of diminishing marginal product which states that by additing unit of labour, while keeping other factors constant would over time lead to lesser output of labour.
Thus one may expect a sports team who continues to add players (additional unit of labour) to its roster above the minimum in the field would eventually not lead to increase efficiency in the field since other factors are kept constant such as increase training for players.