Answer:
Explanation:
The journal entry is shown below:
Cash A/c Dr $4,680
Credit card expenses A/c Dr $120 ($4,800 × 2.5%)
To Sales $4,800
(Being the deposit is recorded and the remaining balance is debited to the cash account)
We debited the cash and the credit card expenses account and credited the sales account so that proper entry would be recorded.
A
Explanation:
Because the judgement of executives does not adequately factor into a mathematical equation. it's like a judgement call only whereas the others can be used in an equation manner
Answer:
Lopez Sales Company
1. Amount of Gross Margin recognized by Lopez:
Sales = $81,600
Less cost of sales = $38,400
Gross Margin = $43,200
2. Amount of the gain on the sale of land recognized by Lopez:
Land:
Selling price = $81,000
less Cost = $43,200
Gain on sale = $37,800
Explanation:
a) Gross margin is the difference between the selling price and the cost price of a product. It is the profit determined before business running expenses are deducted to obtain the net income or margin.
It measures the ability of the business to generate enough income to cover expenses that are normally incurred in business, like rent, utilities, and salaries and wages.
b) The Gain on sale of any capital asset is the difference between the selling price and the cost (book value). This gain is reported separately in the income statement and is the subject of capital gains tax.
Answer:
1. 1.22
Explanation:
P = Price of money clip
S = Supply of money clip
P1 = 0.75
P2 = 0.90
S1 = 8,000
S2 = 10,000
Mid point Formula = [ ( S2- S1 ) / ( P2- P1 ) ] / [ ( ( S2+ S1 ) / 2) / ( ( P2 + P1 )/2 ) ]
Price Elasticity of Supply = [ ( 10,000- 8,000 ) / ( 0.90- 0.75 ) ] / [ ( ( 10,000+ 8,000 ) / 2) / ( ( 0.90 + 0.75 )/2 ) ]
Price Elasticity of Supply = (2,000 / 0.15) / (9,000 / 0.825)
Price Elasticity of Supply = 13,333.33 / 10909.09
Price Elasticity of Supply = 1.22