Answer:
a) $12,500 unfavorable
b) 0
Explanation:
variable factory overhead controllable variance = actual variable overhead expense - (standard variable overhead per unit x standard number of units)
actual variable overhead expense = $725,000
standard variable overhead per unit = $712,500 / 60,000 = $11.875
standard number of units = 60,000
variable factory overhead controllable variance = $725,000 - $712,500 = $12,500 unfavorable
Controllable factory overhead is not related to any changes in the actual volume or quantity produced.
Fixed factory overhead volume variance = actual fixed overhead - standard fixed overhead = $262,500 - $262,500 = 0
Fixed overhead was exactly the same as the standard or budgeted overhead.
Answer:
EOQ 400 units
inventory cost $1,200
holding $600
ordering $600
reorder point 369.9 pounds
Explanation:
EOQ
<u>Where:</u>
D = annual demand = 200 days x 75 pound per day = 15,000
S= setup cost = ordering cost = $ 16
H= Holding Cost = $ 3
EOQ 400
Inventory cost:
average inventory x holding cost
400/2 x $3 = $600 holding cost
order per year x order cost
15,000/400 x $16 = $600 order cost
<u>reorder point: demand x lead time + safety stock</u>
to get a confidence of 99% we need to look at the table for a Z value which is above 99% of the cases and then, move it to our ditribution.
In the talbe we got at a Z of 2.33 has a score of 0.99 which is the probability we want.
Now we calculate the safety stock

safety stock: 69.9
This is the safety stock
Now the company will reorder at:
daily use x lead time + safety stock:
75 x 4 + 69.9 =
300 + 69.9 = 369.9
The correct sentence is given below:
The state government offered Mike $3000,000 for his family's property, which they plan to use for building a new development. THE FIFTH AMENDMENT allows the state government to take the property as long as it is used for NON PROFIT PURPOSES. Mike can still dispute the government's offer if the compensation IS LESS THAN THE FAIR MARKET VALUE OF THE LAND.
Answer:
d. finding the right people
Explanation:
As the George's department had successfully satisfied the needs of the new developed Trout , Inc. IT might happen that work will be extended. This will require Goerge to increase the workforce those are having skill sets that matches the Trout, Inc. needs.
Thus, while recruiting and seelcting for the new positon Georgy will apply HRM goal of finding the right set of people for the required project.
The following statements describe the economic concept of scarcity:
1. All useful resources are limited.
2.Resources are scarce which explain why we are willing to pay for them.
3. Because of scarcity, individuals must make choices.
In economics, scarcity is the study of how people attempt to satisfy their needs and wants by making choices. The principle of scarcity states that limited goods and services are available to meet unlimited wants.