Answer: Tom and Cindy paid 1.5 discount points.
House Value = $300,000.
Loan-to-Value Ratio (LTV) = 80%
Since LTV is 80%, the total loan (mortgage) value is :

In the real estate context, a point refers to one percent (1%) of the mortgage amount. There is no rule that these points should be in whole numbers.
We can find the number of points paid as follows:

![No. of points paid = (\frac{3600}{240000} )* 100 [/tex][tex] No. of points paid = 1.5 points.](https://tex.z-dn.net/?f=%20No.%20of%20points%20paid%20%3D%20%28%5Cfrac%7B3600%7D%7B240000%7D%20%29%2A%20100%20%5B%2F%3Cstrong%3Etex%5D%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fp%3E%3Cp%3E%3Cstrong%3E%5Btex%5D%20No.%20of%20points%20paid%20%3D%201.5%20points.%20)
There are two types of points:
- Discount Points: are actually pre-paid interest on the mortgage loan, and help in lowering the interest rate on the mortgage.
- Origination points : help in covering the costs incurred by the lender in processing the loan.
Answer:
B. $1.12
Explanation:
The computation of arbitrage trading profit is shown below:-
Euro Share price = £0.875
Spot rate R = £0.6366/$1.00
1 ADR Share price in US = $5.75
1 ADR = 5 share of shares
Now, The actual price of 1 ADR P1 = 5 × Euro Share price ÷ Share price in US
= 5 × £0.875 ÷ £0.6366
= $6.87
Therefore, The Arbitrage profit = Actual price - trading price
= Actual price - Price in US
= $6.87 - $5.75
= $1.12
Therefore for computing the arbitrage trading profit we simply applied the above formula.
Using the high-low method, separate each mixed expense into variable and fixed elements. State the cost formula for each mixed expense. (Omit the "£" sign in your response.)
<span>Shipping Expense: </span>
<span>(86,200 - 45,900) / (5,100 - 2,000) = £13 variable cost per unit </span>
<span>86,200 - (13 x 5,100) = £19,900 fixed cost </span>
<span>£ Y = £19,900 + £13 X </span>
<span>Salaries and Commissions </span>
<span>(238,400 - 114,400) / (5,100 - 2,000) = £40 variable cost per unit </span>
<span>238,400 - (40 x 5,100) = £34,400 fixed cost </span>
<span>£ Y = £34,400 + £40 X </span>
<span>3. </span>
<span>Redo the company’s income statement at the 5,100-unit level of activity using the contribution format. (Input all amounts as positive values except losses which should be indicated by a minus sign. Omit the "£" sign in your response.) </span>
<span>Frankel Ltd. </span>
<span>Income Statement </span>
<span>For the Month Ended June 30 </span>
<span>Sales revenue 912900 </span>
<span>Variable expenses: </span>
<span>Cost of goods sold 346800 </span>
<span>Shipping expenses 5,100 x 13 = 66,300 </span>
<span>Commissions 5,100 x 40 = 204,000 </span>
<span>Contribution margin 295,800 </span>
<span>Fixed expenses: </span>
<span>Fixed shipping 19,900 </span>
<span>Insurance expenses 9000 </span>
<span>Depreciation expenses 42700 </span>
<span>Sales salaries 34,400 </span>
<span>Advertising expenses 69200 </span>
<span>Net operating Income 120600</span>
Answer:
C) No Yes
Explanation:
When an income statement is prepared using absorption costing then, firstly revenue from sales is shown, then cost of goods sold will be shown, which includes direct fixed cost + Variable direct cost, that is cost related to production from this we get gross margin after that selling and administration expenses are deducted and we get operating profit, in income statement using absorption costing there is no, contribution margin, only gross margin and net operating income.
Sales
Less: Cost of goods sold
Gross Margin
Less: Administrative Cost
Net Operating Margin
Therefore Correct option is
C) No Yes
Answer: Both ‘8.2%’ and ’14.6%’ are descriptive statistics.
Descriptive statistics summarize and describe the features of the data in a study or survey numerically.
In this question, the information just tells us the percentage of people who had a particular opinion for a given question. Hence these percentages describe the data.