Answer:
<u>journal entry to update depreciation as of July 1, 2011</u>
Depreciation Expense $16,000 (debit)
Accumulated Depreciation $16,000 (credit)
<u>journal entry to record the sale of the equipment</u>
Cash $66,000 (debit)
Accumulated Depreciation $128,000 (debit)
Equipment $180,000 (credit)
Profit and Loss $14,000 (credit)
Explanation:
If Hale Kennels uses the straight line method then the calculations will be as follows :
Annual Depreciation Charge = (Cost - Residual Value) ÷ Estimated Useful Life
= ($180,000 - $30,000) ÷ 5
= $32,000
Therefore,
Depreciation Charges for the period in use will be as follows :
2007 = $16,000 ($32,000 × 1/2)
2008 = $32,000
2009 = $32,000
2010 = $32,000
2011 = $16,000 ($32,000 × 1/2)
Total Accumulated depreciation = $128,000
<u>Explaining journal entry to record the sale of the equipment</u>
1. Derecognize the Cost of the Asset
2. Derecognize the Accumulated depreciation
3. Recognize the Cash Proceeds
4. Recognize the Profit or Loss arising from the sale