Answer:
Site B should be chosen based on the IRR criterion
Explanation:
Please check the attached image for the complete question
The internal rate of return is the discount rate that equates the after tax cash flows from an investment to the amount invested.
When comparing projects, the project with the highest IRR should be chosen.
I hope my answer helps you
Answer:
$12,000
Explanation:
Margin of safety = Current sales level - Break even point
=(8,000 ×12) - (7,000 × 12)
= 96,000 - 84,000
= $12,000
Answer:
The value of this firm to shareholders is $70240
Explanation:
Using expected value approach, the value of the firm can be computed as :
(Optimistic value*its probability)+(pessimistic value*its probability)
optimistic value=$139000 and its probability is 68%=0.68
Pessimistic value=$121000 and its probability is 1-0.68=0.32
Expected value=($139000*0.68)+($121000*0.32)
=$133240
However, the value to shareholders is the expected value of the firm less debt of $63000
Equity value=$133240-$63000
=$70240
Answer:
A) the probability that the asset will pay well is 51.16% and the probability that it pays poorly is 48.84%.
B) She should not invest in the asset because the expected value = the price asset, there is no expected profit.
Explanation:
There are 2 probable returns:
- Asset will pay well = P = $45,000
- Asset will pay poorly = 1 - P = $2,000
since the principal = $20,000, and the expected value = $20,000, the expected value equation would be:
45,000p + 2,000(1 - p) = 20,000
45,000 + 2,000 - 2,000p = 20,000
43,000p = 22,000
p = 0.5116 or 51.16%
1 - p = 48.84%
Answer:
The answer is: E) None of the above
Explanation:
Using an excel spreadsheet and the RATE function, we can calculate the monthly interest rate of renting the TV:
=RATE(36,-60,1000)
= 4.94% monthly interest rate
Then we multiply the monthly interest rate by twelve to get the APR:
APR = 4.94% x 12 = 59.3%