answer is 132
because the whole amount of the oranges is 150 so the unsold 82 percent will be 132
c(x)=9x+89
I know that you don't have the answer listed, but it is the correct answer.
Answer:
<u>j = 2.5s</u>
Step-by-step explanation:
1. Let's review the information given to us to answer the question correctly:
Lemon juice (mL) Sugar (gr)
Batch A 500 200
Batch B 750 300
Batch C 1,500 600
2. Write an equation to describe the relationship between j, the amount of lemon juice in mL, and s, the amount of sugar in g.
Ratio = Amount of lemon juice/Amount of sugar
Ratio = 500/200 = 750/300 = 1,500/600
Ratio = 2.5
Now, we can write the equation, this way:
<u>j = 2.5s</u>
Answer:
same amount of money
Step-by-step explanation:
There is a 29% chance that the next pizza would be cheese